Laser – potęga światła

Numer: 
433

Współczesna cywilizacja to świat zaawansowanych technologii. Żyjemy w ich otoczeniu nie zdając sobie nawet z tego sprawy – pełnymi garściami czerpiemy z zasobów technologii informacyjnych, elektronicznych, chemicznych, medycznych itp.

Jednym z urządzeń, które w istotny (choć dla wielu niedostrzegalny) sposób wpłynęło na kształt współczesnego świata technicznego jest laser – generator światła różnego od wszystkich innych występujących w naturze. 

Głównym celem tego wykładu jest przybliżenie i wyjaśnienie specyficznych właściwości światła laserowego. Zakres wykładu obejmuje omówienie fizycznych podstaw działania lasera i jego budowy, wyjaśnienie i demonstrację podstawowych właściwości promieniowania laserowego – monochromatyczności, kierunkowości, koherencji czasowej i przestrzennej oraz możliwości uzyskiwania niezwykle dużych gęstości mocy optycznej. Przedstawiona zostanie również krótka historia rozwoju techniki laserowej (na świecie i w Polsce), jej perspektywy oraz główne obszary zastosowań – w tym technologiczne, medyczne i militarne.

Wykład będzie uzupełniony demonstracją wybranych typów układów laserowych i krótkim pokazem laserowym.

Typ spotkania: 
Forma: 
Dostępne od: 
12 lat
Termin: 
sobota, 26 Wrzesień, 2015 - 12:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Bez lasera nie byłoby telekomunikacji optycznej, szybkiego internetu, CD, DVD i Bluray. Lasery znajdują zastosowania technologiczne, metrologiczne, medyczne i militarne. Wykład będzie uzupełniony demonstracją kilku typów laserów i krótkim pokazem.
Dodatkowe informacje: 
maksymalnie 90 osób
Współorganizator: 
Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki
Wykonawca
dr hab. inż.
Ryszard
Piramidowicz
Miejsce spotkania: 
Nowowiejska 15/19
00-665 Warszawa
Gmach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, sala 133