Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Hugonotki i rzeczy poważne

Hugo Steinhaus: matematyka jako ważny czynnik kultury intelektualnej – Słownik racjonalny, Kalejdoskop matematyczny, Księga Szkocka, 100 zadań.

• sob., 2015-09-19 10:00
Spotkanie festiwalowe Przestrzeń Banacha

Co to jest przestrzeń Banacha? Dlaczego każdego roku tysiące prac matematycznych "rozgrywają się" właśnie w tej przestrzeni?

• sob., 2015-09-19 11:00
Spotkanie festiwalowe Banach i Tarski: paradoskalny rozkład kuli

Istnieje podział dowolnej trójwymiarowej kuli na skończenie wiele zbiorów, z których można - używając po jednej kopii każdego z nich (uzyskanej za pomocą przesunięć i obrotów) - otrzymać podział kuli o promieniu dwukrotnie większym niż kula wyjściowa. Jest to jedno z najbardziej zaskakujących twierdzeń matematyki teoretycznej.

• sob., 2015-09-19 12:00
Spotkanie festiwalowe Borsuk i Ulam: twierdzenie o antypodach

W każdej chwili są na Ziemi dwa punkty antypodyczne, w których zarówno ciśnienie jak i temperatura są identyczne. Mamy na to dowód.

• sob., 2015-09-19 13:00
Spotkanie festiwalowe Fizyka i nieskończoność

Czy pojęcie nieskończoności rzeczywiście występuje w fizyce? Czy jest niezbędne? Jakie są największe i najmniejsze liczby, ktorych używa fizyka?

• pon., 2015-09-21 17:00
Spotkanie festiwalowe Nieskończoność w informatyce?

Czy informatyka zna pojęcie nieskończoności? O problemach nierozstrzygalnych.

• pon., 2015-09-21 18:00
Spotkanie festiwalowe Małe nieskończoności

Nie wszystkie nieskończoności są takie same: jedne są "wieksze", a inne "mniejsze". Zobaczymy, jak je porównywać i poznamy kilka podstawowych przykładów.

• wt., 2015-09-22 17:00
Spotkanie festiwalowe Wielkie nieskończoności

Poznamy kilka rodzajów niezwykle "wielkich" liczb nieskończonych.

• wt., 2015-09-22 18:00
Spotkanie festiwalowe Paradoksy nieskończoności

Pojęcie nieskończoności prowadzi do wielu zaskakujących konsekwencji, które często wydają nam się paradoksalne. Przyjrzymy się kilku interesującym przykładom.

• śr., 2015-09-23 17:00
Spotkanie festiwalowe Przestrzenie nieskończonego wymiaru

Co to jest wymiar przestrzeni, jak wyglądają przestrzenie o nieskończonym wymiarze i jak się w takich przestrzeniach odnaleźć.

• śr., 2015-09-23 18:00