Jak szukać skarbów lecąc samolotem?

W poszukiwaniu skarbów jest coś magicznego – możliwość śledzenia ukrytych w terenie obiektów, perspektywa ciekawego i cennego znaleziska oraz poznanie związanej ze skarbem historii. Nic więc dziwnego, że tropieniem zaginionych obiektów zajmowało się wiele znanych dzieciom bajkowych postaci – Tomek Sawyer, Pippi Pończoszanka czy Muminki. W rzeczywistości współcześni badacze posiadają narzędzia pomocne w szybszym i łatwiejszym poszukiwaniu skarbów wykonując i analizując obrazy zrobione wysoko nad powierzchnią Ziemi.

Warsztat poprzedzi krótki wykład wprowadzający, w ramach którego przedstawiona zostanie historia fotografowania Ziemi – od zdjęć wykonywanych z latawca do najnowszych technologii wykorzystujących samoloty oraz statki kosmiczne. Dzieci zapoznają się również z fizycznymi podstawami procesu opracowania zdjęcia oraz wykorzystywanego do tego celu promieniowania elektromagnetycznego. Na koniec uczestnikom zostanie przedstawiony sposób poszukiwania jednych z najistotniejszych obecnie skarbów – obiektów archeologicznych, surowców kopalnych oraz rzadkich gatunków roślin.

W ramach warsztatu dzieci wcielą się w rolę prawdziwego badacza – odnajdą poszukiwany obiekt na zdjęciu satelitarnym oraz nauczą się w jaki sposób należy przygotować mapę prowadzącą do skarbu.

Dostępne od:
Dostępne do: