Możliwości naprawcze w układzie nerwowym-neuroplastyczność

Numer: 
104

Układ nerwowy pełni w organizmie człowieka centralną, nadzorującą rolę i jego choroby, czy uszkodzenia często mają tragiczny przebieg, od upośledzenia konkretnych funkcji, nawet do zaniku kontroli nad organizmem. Badania ostatnich lat skupiają się na próbie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób przywrócić lub choćby usprawnić utracone czynności zawiadywane przez układ nerwowy. Innymi słowy, w jaki sposób pobudzić procesy naprawcze w zniszczonych obszarach. Dzięki intensywnym badaniom, coraz lepiej rozumiemy mechanizmy hamujące procesy regeneracji w ośrodkowym układzie nerwowym, a także mechanizmy umożliwiające kompensację utraconych funkcji.

Wykład przybliży słuchaczom pojęcie plastyczności naprawczej i kompensacyjnej. Przedstawione będą  najnowsze osiągnięcia dotyczące możliwości neurorehabilitacji dysfunkcji układu nerwowego. Słuchacze dowiedzą się jak mózg radzi sobie z odbudowywaniem uszkodzonych funkcji i jak możemy te procesy wspomagać poprzez stymulację plastyczności neuronalnej.

 

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
16 lat
Termin: 
czwartek, 24 Wrzesień, 2015 - 18:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Uszkodzenia układu nerwowego mają poważne konsekwencje, uniemożliwiając sprawne funkcjonowanie organizmu. Wykład przybliży pojęcie plastyczności naprawczej i kompensacyjnej, które umożliwiają częściową lub całkowitą odnowę utraconych funkcji.
Dodatkowe informacje: 
wszystkie wykłady Klubu tematycznego pod hasłem NAUKA I ZDROWIE
Organizator: 
Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
Wykonawca
dr
Monika
Liguz-Lęcznar
Miejsce spotkania: 
ul. Pasteura 3
02-093 Warszawa
budynek główny Instytutu Nenckiego, sala wykładowa Centrum Neurobiologii, p.1