Struktura i funkcje błony komórkowej

Numer: 
524

Tematem tego spotkania jest błona komórkowa, która definiuje granice komórki i izoluje ją od środowiska zewnętrznego. Jej pojawienie się w ewolucji sprawiło, ze warunki wewnątrz komórki mogą być inne i niż w środowisku zewnętrznym. Równie ważna jak izolacja jest jednak możliwość kontaktu komórki ze środowiskiem. Nośnikiem takiej informacji może być ligand, zwykle niskocząsteczkowy peptyd, rozpoznawany przez  receptory, uruchamiające wewnątrzkomórkowe kaskady sygnałowe.

Celem wykładu jest omówienie molekularnych mechanizmów interakcji lipidów, które decydują o formowaniu się dwuwarstwy i ich oddziaływania z białkami błony komórkowej. Przedstawione zostaną generalne mechanizmy przekazywania sygnału przez receptory błony komórkowej. Szczególna uwaga poświęcona będzie molekularnym mechanizmom decydującym o wyodrębnianiu się nanodomen błony komórkowej bogatych w sfingolipidy i cholesterol, które są istotne dla przekazywania sygnału przez wybrane receptory błony.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
16 lat
Termin: 
wtorek, 22 Wrzesień, 2015 - 16:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Wykład dotyczy mechanizmów interakcji lipidów i białek błony komórkowej, które decydują o jej budowie, w tym o wyodrębnianiu się funkcjonalnych nanodomen błony. Omówione zostaną generalne mechanizmy przekazywania sygnału przez receptory błony .
Dodatkowe informacje: 
Organizator: 
Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
Wykonawca
prof. dr hab.
Katarzyna
Kwiatkowska
Miejsce spotkania: 
ul. Pasteura 3
02-093 Warszawa
budynek główny Instytutu Nenckiego, sala wykładowa Centrum Neurobiologii, p.1