Muzeum Geologiczne. Państwowy Instytut Geologiczny PIB

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Różnorodny świat zwierząt morskich na terenie Polski sprzed milionów lat

Warsztaty przybliżające zagadnienia związane z powstaniem skamieniałości i pokazujące bogactwo świata bezkręgowców, zamieszkałych zbiorniki wodne na terenach Polski w przeszłości geologicznej. Omawiane grupy zwierząt będzie można odnaleźć i rozpoznać wśród okazów zgromadzonych w kolekcji dydaktycznej.

• pon., 2016-09-26 11:00
Lekcja festiwalowa Historia życia na Ziemi

Zajęcia w formie warsztatów. W ich trakcie dzieci zapoznają się z najważniejszymi wydarzeniami w geologicznej historii naszej planety oraz zwierzętami i roślinami, które żyły przed milionami lat. Wykorzystując tę wiedzę, własnoręcznie wykonają uproszczoną tabelę stratygraficzną w formie plakatu, którą będą mogły zabrać ze sobą do domu.

• wt., 2016-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Paleontologia w małym palcu

Jest to vademecum paleontologii - od poznania pracy paleontologa, poprzez przegląd prehistorycznych zwierząt (dinozaury i inne kręgowce oraz bezkręgowce), po poznanie miejsc polskich i niemieckich wykopalisk paleontologicznych, organizowanych w celu poszukiwania dinozaurów i innych zwierząt sprzed milionów lat.

Podczas warsztatów dzieci obejrzą prezentację multimedialną opatrzoną licznymi ilustracjami oraz krótkimi filmami, a także zobaczą z bliska i dotkną prawdziwe skamieniałości oraz wcielą się w rolę paleontologów i wezmą udział w mini wykopaliskach paleontologicznych, w celu znalezienia skamieniałości niektórych zwierząt, które widziały podczas prezentacji.

• czw., 2016-09-29 10:00
Lekcja festiwalowa Paleontologia a archeologia w praktyce – podobieństwa i różnice

Warsztaty w formie prezentacji multimedialnej i dyskusji, uzupełnione o pracę ze skamieniałościami i przedmiotami archeologicznymi oraz mini wykopaliska. Podczas zajęć uczniowie będą mieli możliwość wzbogacenia wiedzy na temat prehistorycznych zwierząt i ludzi pierwotnych. Udział w mini wykopaliskach będzie okazją do zaznajomienia się z warunkami pracy paleontologa i archeologa.

• pt., 2016-09-30 10:00
Spotkanie festiwalowe Śladami dinozaurów od Tatr do Bałtyku

Jest to opowieść o dinozaurach i ich świecie zapisana skamieniałymi śladami stóp znalezionymi w skałach triasowych, jurajskich i kredowych na obszarze od słowackich Tatr po środek morza Bałtyckiego. Obszar ten to w większości obszar Polski która jest krajem ubogim w szczątki kostne dinozaurów, ale bogata w pozostawione przez nie tropy. Na podstawie tego typu skamieniałości, zwanych skamieniałościami śladowymi, można bardzo dużo się dowiedzieć o zwierzętach które je pozostawiły. O zagadkowym świecie dinozaurów opowiadają nam również towarzyszące tropom skamieniałości innych organizmów, a także sama skała w której tropy znajdujemy.

• pt., 2016-09-30 17:00