Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Obliczenia na parach multizbiorów

Symbole Tannaki odkryte przez Andreasa Holmstroma
(http://andreasholmstrom.org/publications/) są bardzo łatwym tematem dla
uczniów, jak i dziedziną, w której sami uczniowie mogą wiele zrobić.
Jak dotąd, najciekawszą pracą na ten temat jest praca uczniów norweskiej
szkoły średniej zamieszczona na podanej wyżej stronie internetowej. Obliczenia na
symbolach Tannaki polegają na działaniach na parach multizbiorów. Na zajęciach wprowadzimy niezbędne pojęcia i pokażemy
na czym polegają podstawowe obliczenia. Okaże się, że łatwe obliczenia na
parach multizbiorów mogą być zastosowane do pokazania trudniejszych faktów
matematycznych.
Mamy nadzieję pokazać, że pojawiające się tu problemy otwarte są łatwe do
rozwiązania. Być może zachęci to uczniów do rozpoczęcia zabawy z symbolami
Tannaki.

• sob., 2016-09-24 10:00
Spotkanie festiwalowe Łamacze wykresów

Łamacze wykresów to gra terenowa zorganizowana w budynku wydziału MiNI. Celem gry jest odnalezienie i rozwiązanie jak największej liczby zagadek statystycznych. Aby odczytać zagadki potrzebny jest telefon komórkowy ze skanerem kodów QR. Kody umieszczone są przy pokojach 17, 27, 107, 222, 319, 323, 432, 460, 537, 542. Rozwiązania zagadek można zgłaszać na kartce lub przez aplikację mobilną http://apple.co/1quKXzo. Na osoby, które rozwiążą najwięcej zagadek czekają nagrody. Gra Łamacze wykresów to część projektu edukacyjnego Beta i Bit (www.betabit.wiki). Wiecej informacji o grze na stronie  http://smarterpoland.pl/index.php/2016/06/sgt-statystycza-gra-terenowa/

• sob., 2016-09-24 10:00
Spotkanie festiwalowe Klasyczne paradoksy rachunku prawdopodobieństwa

Z rachunkiem prawdopodobieństwa mamy do czynienia na co dzień, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wbrew pozorom nie służy on tylko do oceny szansy na wygraną w grach hazardowych, lecz ma poważne zastosowania, choćby w fizyce, finansach czy medycynie. Jest on przy tym jedną z tych dziedzin, w których nasza intuicja wiedzie nas na manowce - często zdarzenia wydają nam się o wiele mniej prawdopodobne niż są w rzeczywistości bądź też odwrotnie, wydają się prawdopodobne o wiele bardziej, niż nimi są. Właśnie takim zdarzeniom poświęcony będzie ten wykład.

• sob., 2016-09-24 11:00
Spotkanie festiwalowe Matematyczne legendy

Turniej gry karcianej „Matematyczne legendy”. Rozwijana na MiNI PW gra przybliża największe postacie w historii matematyki,   a także w pewnym stopniu współczesne realia pracy naukowej.  Dostępna będzie testowa wersja gry. Pojedyncza rozgrywka zajmuje ok. 30-40 minut.

• sob., 2016-09-24 13:30
Spotkanie festiwalowe Zarządzanie pracownikami. Wstęp do programowania binarnego.

Tematem wykładu będzie programowanie binarne, jako gałąź programowania matematycznego, w którym funkcja, którą minimalizujemy jest liniowa i ograniczenia są liniowe oraz zmienne przyjmują wartości 0 lub 1. Będzie omówione zagadnienie rozmieszczenia pracowników na stanowiskach, problem plecakowy, problem komiwojażera, problem układania optymalnego planu zajęć.

Spotkanie festiwalowe Matematyczne legendy

• sob., 2016-09-24 13:30
Spotkanie festiwalowe Zadziwiająca matematyka

Zaprezentujemy wiele problemów z otaczającego nas świata oraz z pogranicza matematyki, których rozwiązania będą miały na celu zaskoczenie uczniów biorących udział w wykładzie.

• ndz., 2016-09-25 12:00