Zdrowe kolory, czyli barwniki roślinne dla zdrowia i urody

Numer: 
307

Często słyszymy, że należy „jeść kolorowo”. Takie zalecenie pojawia się wielokrotnie obok wytycznych dotyczących częstego jedzenia owoców i warzyw dla zachowania zdrowia. Wiadomo, że pięć porcji tych produktów dziennie daje większe szanse uniknięcia udaru, cukrzycy czy niektórych rodzajów nowotworów. Ile osób zastanawia się jednak, co kolory mają wspólnego ze zdrowiem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przyjrzeć się temu, skąd bierze się kolor jedzenia, i co wpływa na jego intensywność. Tym właśnie zajmiemy się podczas naszego pokazu. Opowiemy o tym, skąd bierze się fioletowy, żółty, czerwony czy intensywnie zielony kolor warzyw i owoców. Pokażemy, jak może się zmieniać w zależności od tego, z czym połączymy nasze warzywo czy owoc, np. dlaczego warto skropić cytryną surówkę z kapusty. Dowiecie się, dlaczego właściwie warto jeść kolorowo, jaki kolor naszego jedzenia może najbardziej wspomóc pracę naszego serca, poprawić wzrok i zachować urodę. Porozmawiamy o antocyjanach, karotenoidach i betalainach, i o tym, czemu warto się z nimi zaprzyjaźnić, oraz dlaczego nie wszystkie barwniki spożywcze oznaczone jako E są czymś, czego należy unikać.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
7 lat
Dostępne do: 
75 lat
Termin: 
sobota, 24 Wrzesień, 2016 - 10:00
sobota, 24 Wrzesień, 2016 - 11:00
sobota, 24 Wrzesień, 2016 - 12:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Często słyszymy, że należy „jeść kolorowo”. Skąd bierze się fioletowy, żółty, czerwony czy zielony kolor warzyw i owoców. Powiemy, dlaczego warto skropić cytryną surówkę z kapusty?
Dodatkowe informacje: 
Liczba miejsc ograniczona (grupa może liczyć 10 osób). Wymagany wcześniejszy zapis: katarzyna.paradowska@wm.edu.pl (od 10.09.2016)
Wykonawca
dr
Agnieszka
Zielńska
Wykonawca
dr
Katarzyna
Zawada
Miejsce spotkania: 
ul. Banacha 1
02-097 Warszawa
Główny hol Wydziału Farmaceutycznego