Nanocząstki – siła małego

Numer: 
123

Badania nad nanocząstkami są obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Zainteresowanie nanocząstkami wynika ze zmiany właściwości materiałów wraz ze zmianą skali. Rozwój intensywnie prowadzonych badań zaowocował duża liczbą zastosowań nanocząstek w różnych obszarach życia ludzkiego. Nanocząstki są w wykorzystywane do tworzenia nowych materiałów, rozwoju elektroniki, ochronie środowiska czy medycynie. O tym, że nanocząstki, są teraz wokół nas wiedzą wszyscy. Jednak fakt, że towarzyszyły nam od początku istnienia ludzkości nie jest już taki oczywisty. Otrzymanie najstarszych nanocząstek przypisywane jest kulturom starożytnych Rzymian, Egipcjan i Chińczyków. Wszystkie syntetycznie powstałe nanocząstki są tylko próbą naśladowania najbardziej złożonych i funkcjonalnych materiałów stworzonych przez naturę. Świadectwa istnienia tych naturalnych nanocząstek może obserwować każdy z nas. Rozwój dziedzin związanych z mikroskopią pozwolił nam dowiedzieć się o istnieniu nanocząstek i teraz próbujemy korzystać z ich niezwykłych właściwości. Wyzwaniem dla naukowców jest nie tylko, otrzymanie nanocząstek o oczekiwanych właściwościach, ale również opisanie świata i zjawisk im towarzyszących. Wymaga to zastosowania wiedzy różnych dziedzin nauki począwszy od fizyki, poprzez inżynierię chemiczną, kończąc na biologii.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
10 lat
Dostępne do: 
110 lat
Termin: 
środa, 27 Wrzesień, 2017 - 16:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Struktury – naturalne i otrzymywane współcześnie w laboratorium, które istniały nim zobaczyło je „mędrca szkiełko i oko”. O tym jak małe są nanocząstki, jak powstają i w jaki sposób je widzimy.
Wykonawca
dr inż.
Iga
Wasiak
Miejsce spotkania: 
Waryńskiego 1
00-645 Warszawa
Wykład odbędzie się w auli Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, która oznaczona będzie plakatem Festiwalu. Drogę do auli będą wskazywały rozwieszone na ścianach strzałki.