wycieczka naukowa

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Las, jakiego nie znamy - Piknik rodzinny IBL

Podczas Pikniku przeprowadzimy:

  • gry i zabawy ruchowe,
  • rozpoznawanie głosów i tropów zwierząt,
  • odkrywanie wieku drzew,
  • zajęcia na ścieżce zdrowotnej,
  • wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.
Nauki biologiczne
  • sob., 2018-09-22 10:00
Spotkanie festiwalowe Kampinoskie bagna i wydmy

Wycieczka poświęcona będzie realizacji projektu pt. "Kampinoskie Bagna", finansowanego ze środków Funduszu Life, którego celem jest zapewnienie właściwego stanu siedlisk mokradłowych obszaru Natura 2000 „Puszcza Kampinoska”. W ramach projektu wykonaliśmy około 30 budowli spowalniających odpływ wody. Niektóre z nich zaprezentujemy w czasie spaceru. Ponadto wspomnimy o powstaniu i budowie kampinoskich wydm oraz historii tego terenu.

Trasa wycieczki: przejście żółtym szlakiem (Sejmikowa Droga) do Mogilnego Mostku, następnie czerwonym szlakiem na południe do cmentarza w Palmirach oraz czarnym szlakiem (Graniczną Drogą, a następnie Kościelną Drogą) do parkingu we wsi Palmiry.

Trasa ma kształt pętli, długość około 15 km.

Zapraszam wszystkich, którzy czują się na siłach przejść taki dystans po drogach leśnych.

Nauki biologiczne
  • sob., 2018-09-22 10:30
Spotkanie festiwalowe Spacer z nietoperzami

Czy w mieście z jego hałasem, nocnym oświetleniem i ruchem drogowym jest miejsce dla nietoperzy? Czy stworzenia, których strategia łowiecka polega na nasłuchiwaniu echa własnych dźwięków, mogą w wielkomiejskich warunkach znaleźć wystarczająco spokojne i wystarczająco zasobne żerowiska? Postaramy się o tym, przy odrobinie szczęścia, przekonać podczas wieczornej wycieczki, wyposażeni w chytre elektroniczne urządzenia, które pozwalają usłyszeć to, co normalnie dla naszych, ludzkich uszu niesłyszalne (i zapewne zwrócimy prowadzącemu spotkanie uwagę, że nie dla wszystkich ludzkich uszu tak do końca niesłyszalne...). Spróbujemy odróżniać niektóre gatunki nietoperzy na podstawie wydawanych przez nie dźwięków i zauważymy, że w wielu wypadkach równie ważną rolę odgrywa to, gdzie tego czy owego nietoperza spotkaliśmy, jaka była pora dnia i co on wtedy robił. Dowiemy się przy okazji nieco o tym, jakie techniki i metody mają obecnie do dyspozycji badacze latających ssaków oraz o tym, czego jeszcze ciągle - pomimo dynamicznego rozwoju warsztatu naukowego w ostatnich czasach - nie wiemy o zamieszkujących nasz kraj nietoperzach. 

Nauki biologiczne
  • sob., 2018-09-22 18:30
Spotkanie festiwalowe Spacer ornitologiczny

Wycieczka ornitologiczna o świcie po Ogrodzie Botanicznym to okazja do poznania naszych ptasich sąsiadów - kapturki, szpaka, kosa, kwiczoła i..., Uczestnicy dowiedzą się, jakie gatunki zamieszkują parki i ogrody w Warszawie; czy naszymi sąsiadami są sowy i ptaki drapieżne oraz kto i gdzie gniazdował w Ogrodzie w tym roku. Prosimy o zabranie lornetek.

Nauki biologiczne
  • ndz., 2018-09-23 08:00
Spotkanie festiwalowe Przyroda Puszczy Kampinoskiej z historią w tle

Spotkanie w formie wycieczki pieszej ukazujące walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe Kampinoskiego Parku Narodowego. Uczestnicy spotkania, pod fachowym okiem specjalisty, będą podglądać przyrodę i odkrywać jej tajniki. Ciekawy komentarz oraz wiele ciekawostek z życia zwierząt i roślin przybliżą piękno ojczystej przyrody.

Długość trasy: ok 8 km. Wymogi kondycyjne  - średnie.
Trasa wycieczki prowadzi z Granicy zielonym szlakiem do Dębu Powstańców 1863 r., powrót przez wieś Bieliny do Granicy.
Trasa, urozmaicona pod względem krajobrazowym, wiedzie przez piękne bory sosnowe na południowym pasie wydmowym oraz rozległe tereny nieleśne.

Omawiane są zagadnienia:
- ochrona przyrody w KPN,
- martwe drewno i jego rola w przyrodzie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej,
- drzewa i krzewy Puszczy Kampinoskiej,
- ślady i tropy zwierząt,
- pamiątki historii na trasie wycieczki.

Nauki biologiczne
  • ndz., 2018-09-23 11:00
Lekcja festiwalowa Kampinoskie krajobrazy

Zajęcia warsztatowe w formie wycieczki pieszej na trasie: Sieraków – Łomiankowska Droga – Łąki Sierakowskie – Na Miny - Stary Dąb - Sieraków

Długość trasy: 8 km, czas przejścia 4 godziny, liczba uczestników 25-30 osób

Trasa wycieczki pozwala na poznanie najatrakcyjniejszych przyrodniczo fragmentów wschodniej części Kampinoskiego PN. Prowadzi między innymi skrajem najstarszego i zarazem największego w KPN Obszaru Ochrony Ścisłej – Sieraków. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość pracy z kartami ćwiczeń.

Omawiane zagadnienia:
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej dla zachowania bioróżnorodności,
- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
- przyroda w obliczu antropopresji,
- pozytywne i negatywne skutki ingerencji człowieka w krajobraz,
- elementy składowe krajobrazu i zachodzące między nimi zależności,
- typy krajobrazów: krajobraz pierwotny, naturalny, kulturowy i zdewastowany,
- estetyka i piękno krajobrazu,
- korytarze ekologiczne, ich rola i znaczenie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Las jako obiekt badawczy

Kampinoski Park Narodowy jest wyjątkowo cennym miejscem na Mazowszu. Ten niepowtarzalny teren w około 73% pokryty jest lasami. Drzewa pełnią istotną funkcję we właściwym funkcjonowaniu przyrody i egzystencji człowieka. Dzięki obecności obszarów ochrony ścisłej i czynnej na terenie Parku Narodowego możemy obserwować różnorodne zmiany zachodzące w lasach. Aby zrozumieć, jakie prawa natury są obecne w lesie, niezbędne jest dokładne przyjrzenie się drzewom, no co pozwalają prowadzone prace badawcze.

Spotkanie ma na celu przybliżyć uczestnikom metody badawcze i wybrane wyniki prac naukowych realizowane w drzewostanach KPN. Na spotkaniu spróbujemy odpowiedzieć na pytania:

- jak mierzy się wysokość drzew,

- skąd wiemy ile drzewo ma lat,

- co to jest pierśnica drzewa,

- czy woda może doprowadzić do śmierci drzewa,

- czy można określić kondycję zdrowotną drzewa,

- gdzie występują pionierskie gatunki drzew,

- dlaczego badamy lasy.

Podczas spotkania będzie można nauczyć się, jak rozpoznawać pospolite gatunki drzew.

  • pon., 2018-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Willa pod Zwariowaną Gwiazdą, czyli wojenne losy Warszawskiego ZOO i państwa Żabińskich

W czasie wojny Warszawskie ZOO było świadkiem niezwykłych wydarzeń. W zrujnowanym bombardowaniem i wyniszczonym mieście stało się azylem dla uciekinierów z Getta, ukrywających się działaczy ruchu podziemnego i wielu innych potrzebujących pomocy ofiar wojennej zawieruchy. Bohaterami tej wspaniałej historii był ówczesny Dyrektor ZOO Jan Żabiński oraz jego żona - Antonina. Wspólnie ocalili ponad 300 osób, zapewniając im schronienie, wikt, opiekę, szukając miejsc dalszego pobytu i wyrabiając nową tożsamość. Ratując życie innym, narażali własne, gdyż za pomoc Żydom groziła kara śmierci dla potencjalnego winnego oraz całej jego rodziny. Za swoją działalność Państwo Żabińscy zostali po wojnie odznaczeni medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Do dziś przetrwała Willa, ówczesny dom Dyrektora ZOO, w którym rozgrywały się te wszystkie wydarzenia. Obecnie jest czymś w rodzaju muzeum, świadectwem wielkości i bohaterstwa Państwa Żabińskich. Jasnym punktem w naszej historii koegzystencji polsko-żydowskiej. Uczestnictwo w zajęciach będzie jedyną w swoim rodzaju podróżą w przeszłość śladami wojennej historii Warszawskiego ZOO. Uczestnicy zobaczą oryginalne pomieszczenia Willi, pamiątki po Żabińskich, piwnice, w których ukrywali się uciekinierzy z Getta. Będzie także okazja zobaczenia podziemi lwiarni, gdzie znajduje sie jedyny w swoim rodzaju podziemny amfiteatr, oraz pomieszczeń, w których ukrywali się ludzie. To doskonała okazja by spojrzeć na Warszawskie ZOO z zupełnie innej strony i odkryć w nim coś zupełnie nowego.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
  • pt., 2018-09-28 09:00
Spotkanie festiwalowe Impresja o Dzielnicy Północnej na 1809 kroków - spacer edukacyjny

Dzielnica Północna, na której zgliszczach, spalonych cegłach oraz popiele wybudowano po wojnie socrealistyczne osiedle Muranów, jest jednym z najbardziej bogatych w historię miejsc współczesnej Warszawy. To właśnie w Dzielnicy Północnej, i to nie tylko w jej bijącym sercu na słynnych Nalewkach, w dwudziestoleciu międzywojennym kwitło życie żydowskie, zarówno handel, jak i kultura. To również tutaj, w czasie okupacji niemieckiej, znajdowało się tzw. duże getto, na terenie którego trwały walki w czasie powstania w 1943 roku. W czasie spaceru zostanie przypomniana przedwojenna historia dzielnicy, jak również ostatni akt istnienia jej i jej mieszkańców. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt na: rezerwacja@jhi.pl.

 

Nauki humanistyczne
  • pon., 2018-09-24 17:00
Lekcja festiwalowa O kampinoskich lasach

Las najlepiej poznaje się… w lesie. Dlatego chodźmy na wspólny spacer! Zabierzemy was na wędrówkę, podczas której postaramy się spojrzeć na to wyjątkowe miejsce z trochę innej perspektywy. Czy dacie się namówić na spacer z głową w chmurach? Czy odważycie się podążać w głąb lasu za dźwiękiem? Las to dużo więcej niż drzewa, a własne obserwacje jego mieszkańców mogą być niesamowitą przygodą. Spróbujemy poczuć go wszystkimi zmysłami. Przyroda ma nam mnóstwo do zaoferowania, w tym również wiele zabawy, jednak w zamian powinniśmy okazać jej szacunek i zapewnić ochronę. Zastanowimy się, co zawdzięczamy lasom, za co możemy je polubić i jak powinniśmy o nie dbać.

Przebieg trasy: Truskaw - Truskawska Droga - Zaborów Leśny - Kręta Droga - Karczmisko - Paśniki - Truskaw.
Długość trasy: 9,5 km. Czas przejścia: ok. 4 godzin, liczba uczestników 25 - 30 osób.
Trasa wycieczki wiedzie m. in. przez OOŚ Zaborów Leśny i skraj OOŚ Cyganka, ukazując jedne z najciekawszych obszarów leśnych wschodniej części Puszczy Kampinoskiej.

Omawiane zagadnienia:
- czym jest las? - próba odpowiedzi na pytanie,
- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- działania ochronne prowadzone w lasach (nasadzenia, przebudowa drzewostanów) - ochrona częściowa,
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej,
- zagrożenia lasów KPN (pożary, wiatrołomy, susze, gatunki obce, gradacje owadów),
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
- piętra roślinności w lesie i ich mieszkańcy,
- rola lasów w gospodarce i życiu człowieka,
- pozaprodukcyjne funkcje lasu.

  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • pt., 2018-09-28 09:00
Lekcja festiwalowa Willa pod Zwariowaną Gwiazdą, czyli wojenne losy Warszawskiego ZOO i państwa Żabińskich

W czasie wojny Warszawskie ZOO było świadkiem niezwykłych wydarzeń. W zrujnowanym bombardowaniem i wyniszczonym mieście stało się azylem dla uciekinierów z Getta, ukrywających się działaczy ruchu podziemnego i wielu innych potrzebujących pomocy ofiar wojennej zawieruchy. Bohaterami tej wspaniałej historii był ówczesny Dyrektor ZOO Jan Żabiński oraz jego żona - Antonina. Wspólnie ocalili ponad 300 osób, zapewniając im schronienie, wikt, opiekę, szukając miejsc dalszego pobytu i wyrabiając nową tożsamość. Ratując życie innym, narażali własne, gdyż za pomoc Żydom groziła kara śmierci dla potencjalnego winnego oraz całej jego rodziny. Za swoją działalność Państwo Żabińscy zostali po wojnie odznaczeni medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Do dziś przetrwała Willa, ówczesny dom Dyrektora ZOO, w którym rozgrywały się te wszystkie wydarzenia. Obecnie jest czymś w rodzaju muzeum, świadectwem wielkości i bohaterstwa Państwa Żabińskich. Jasnym punktem w naszej historii koegzystencji polsko-żydowskiej. Uczestnictwo w zajęciach będzie jedyną w swoim rodzaju podróżą w przeszłość śladami wojennej historii Warszawskiego ZOO. Uczestnicy zobaczą oryginalne pomieszczenia Willi, pamiątki po Żabińskich, piwnice, w których ukrywali się uciekinierzy z Getta. Będzie także okazja zobaczenia podziemi lwiarni, gdzie znajduje sie jedyny w swoim rodzaju podziemny amfiteatr, oraz pomieszczeń, w których ukrywali się ludzie. To doskonała okazja by spojrzeć na Warszawskie ZOO z zupełnie innej strony i odkryć w nim coś zupełnie nowego.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
  • pt., 2018-09-28 09:00
Lekcja festiwalowa Przyroda Puszczy Kampinoskiej z historią w tle

Ponieważ las najlepiej poznaje się w lesie, zabierzemy was na wędrówkę, podczas której zobaczymy jeden z atrakcyjnych przyrodniczo fragmentów zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego.

Długość trasy: ok 8 km, czas trwania: ok. 4 godziny, liczba uczestników: max 30 os. Wymagania kondycyjne - średnie.
Trasa wycieczki prowadzi z Granicy zielonym szlakiem do Dębu Powstańców 1863 r., powrót przez wieś Bieliny do Granicy.
Trasa urozmaicona pod względem krajobrazowym wiedzie przez piękne bory sosnowe na południowym pasie wydmowym oraz rozległe tereny nieleśne.

Podczas warsztatów omawiane są zagadnienia:
- ochrona przyrody w KPN,
- martwe drewno i jego rola w przyrodzie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej,
- drzewa i krzewy Puszczy Kampinoskiej,
- ślady i tropy zwierząt,
- pamiątki historii na trasie wycieczki.

 

 

  • wt., 2018-09-25 09:30
  • czw., 2018-09-27 09:30
  • pt., 2018-09-28 09:30
Lekcja festiwalowa Kampinoskie krajobrazy

Zajęcia warsztatowe w formie wycieczki pieszej na trasie: Sieraków – Łomiankowska Droga – Łąki Sierakowskie – Na Miny - Stary Dąb - Sieraków

Długość trasy: 8 km, czas przejścia 4 godziny, liczba uczestników 25-30 osób

Trasa wycieczki pozwala na poznanie najatrakcyjniejszych przyrodniczo fragmentów wschodniej części Kampinoskiego PN. Prowadzi między innymi skrajem najstarszego i zarazem największego w KPN Obszaru Ochrony Ścisłej – Sieraków. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość pracy z kartami ćwiczeń.

Omawiane zagadnienia:
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej dla zachowania bioróżnorodności,
- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
- przyroda w obliczu antropopresji,
- pozytywne i negatywne skutki ingerencji człowieka w krajobraz,
- elementy składowe krajobrazu i zachodzące między nimi zależności,
- typy krajobrazów: krajobraz pierwotny, naturalny, kulturowy i zdewastowany,
- estetyka i piękno krajobrazu,
- korytarze ekologiczne, ich rola i znaczenie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa O kampinoskich lasach

Las najlepiej poznaje się… w lesie. Dlatego chodźmy na wspólny spacer! Zabierzemy was na wędrówkę, podczas której postaramy się spojrzeć na to wyjątkowe miejsce z trochę innej perspektywy. Czy dacie się namówić na spacer z głową w chmurach? Czy odważycie się podążać w głąb lasu za dźwiękiem? Las to dużo więcej niż drzewa, a własne obserwacje jego mieszkańców mogą być niesamowitą przygodą. Spróbujemy poczuć go wszystkimi zmysłami. Przyroda ma nam mnóstwo do zaoferowania, w tym również wiele zabawy, jednak w zamian powinniśmy okazać jej szacunek i zapewnić ochronę. Zastanowimy się, co zawdzięczamy lasom, za co możemy je polubić i jak powinniśmy o nie dbać.

Przebieg trasy: Truskaw - Truskawska Droga - Zaborów Leśny - Kręta Droga - Karczmisko - Paśniki - Truskaw.
Długość trasy: 9,5 km. Czas przejścia: ok. 4 godzin, liczba uczestników 25 - 30 osób.
Trasa wycieczki wiedzie m. in. przez OOŚ Zaborów Leśny i skraj OOŚ Cyganka, ukazując jedne z najciekawszych obszarów leśnych wschodniej części Puszczy Kampinoskiej.

Omawiane zagadnienia:
- czym jest las? - próba odpowiedzi na pytanie,
- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- działania ochronne prowadzone w lasach (nasadzenia, przebudowa drzewostanów) - ochrona częściowa,
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej,
- zagrożenia lasów KPN (pożary, wiatrołomy, susze, gatunki obce, gradacje owadów),
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
- piętra roślinności w lesie i ich mieszkańcy,
- rola lasów w gospodarce i życiu człowieka,
- pozaprodukcyjne funkcje lasu.

  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • pt., 2018-09-28 09:00
Lekcja festiwalowa Willa pod Zwariowaną Gwiazdą, czyli wojenne losy Warszawskiego ZOO i państwa Żabińskich

W czasie wojny Warszawskie ZOO było świadkiem niezwykłych wydarzeń. W zrujnowanym bombardowaniem i wyniszczonym mieście stało się azylem dla uciekinierów z Getta, ukrywających się działaczy ruchu podziemnego i wielu innych potrzebujących pomocy ofiar wojennej zawieruchy. Bohaterami tej wspaniałej historii był ówczesny Dyrektor ZOO Jan Żabiński oraz jego żona - Antonina. Wspólnie ocalili ponad 300 osób, zapewniając im schronienie, wikt, opiekę, szukając miejsc dalszego pobytu i wyrabiając nową tożsamość. Ratując życie innym, narażali własne, gdyż za pomoc Żydom groziła kara śmierci dla potencjalnego winnego oraz całej jego rodziny. Za swoją działalność Państwo Żabińscy zostali po wojnie odznaczeni medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Do dziś przetrwała Willa, ówczesny dom Dyrektora ZOO, w którym rozgrywały się te wszystkie wydarzenia. Obecnie jest czymś w rodzaju muzeum, świadectwem wielkości i bohaterstwa Państwa Żabińskich. Jasnym punktem w naszej historii koegzystencji polsko-żydowskiej. Uczestnictwo w zajęciach będzie jedyną w swoim rodzaju podróżą w przeszłość śladami wojennej historii Warszawskiego ZOO. Uczestnicy zobaczą oryginalne pomieszczenia Willi, pamiątki po Żabińskich, piwnice, w których ukrywali się uciekinierzy z Getta. Będzie także okazja zobaczenia podziemi lwiarni, gdzie znajduje sie jedyny w swoim rodzaju podziemny amfiteatr, oraz pomieszczeń, w których ukrywali się ludzie. To doskonała okazja by spojrzeć na Warszawskie ZOO z zupełnie innej strony i odkryć w nim coś zupełnie nowego.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
  • pt., 2018-09-28 09:00
Spotkanie festiwalowe Jak pracuje nowoczesne laboratorium? Wycieczka od genu do białka

Spotkanie ma na celu pokazanie uczestnikom, jak zorganizowane jest nowoczesne laboratorium badawcze, oraz uświadomienie, jak dokładnie wygląda ścieżka od sekwencji DNA na komputerze (genu) do badań na białkach. Grupa Biologii Strukturalnej zainteresowana jest tym, w jaki sposób aminokwasy budujące białka ułożone są w przestrzeni (struktura), co bezpośrednio przekłada się na pełnione przez nie funkcje. Poznanie struktury, a co za tym idzie funkcji biomolekuły, jest zazwyczaj pierwszym krokiem w opracowywaniu nowych leków.

Nauki chemiczne
  • śr., 2018-09-26 18:00
  • śr., 2018-09-26 19:00
Spotkanie festiwalowe Jak pracuje nowoczesne laboratorium? Wycieczka od genu do białka

Spotkanie ma na celu pokazanie uczestnikom, jak zorganizowane jest nowoczesne laboratorium badawcze, oraz uświadomienie, jak dokładnie wygląda ścieżka od sekwencji DNA na komputerze (genu) do badań na białkach. Grupa Biologii Strukturalnej zainteresowana jest tym, w jaki sposób aminokwasy budujące białka ułożone są w przestrzeni (struktura), co bezpośrednio przekłada się na pełnione przez nie funkcje. Poznanie struktury, a co za tym idzie funkcji biomolekuły, jest zazwyczaj pierwszym krokiem w opracowywaniu nowych leków.

Nauki chemiczne
  • śr., 2018-09-26 18:00
  • śr., 2018-09-26 19:00
Lekcja festiwalowa Kampinoskie krajobrazy

Zajęcia warsztatowe w formie wycieczki pieszej na trasie: Sieraków – Łomiankowska Droga – Łąki Sierakowskie – Na Miny - Stary Dąb - Sieraków

Długość trasy: 8 km, czas przejścia 4 godziny, liczba uczestników 25-30 osób

Trasa wycieczki pozwala na poznanie najatrakcyjniejszych przyrodniczo fragmentów wschodniej części Kampinoskiego PN. Prowadzi między innymi skrajem najstarszego i zarazem największego w KPN Obszaru Ochrony Ścisłej – Sieraków. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość pracy z kartami ćwiczeń.

Omawiane zagadnienia:
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej dla zachowania bioróżnorodności,
- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
- przyroda w obliczu antropopresji,
- pozytywne i negatywne skutki ingerencji człowieka w krajobraz,
- elementy składowe krajobrazu i zachodzące między nimi zależności,
- typy krajobrazów: krajobraz pierwotny, naturalny, kulturowy i zdewastowany,
- estetyka i piękno krajobrazu,
- korytarze ekologiczne, ich rola i znaczenie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Willa pod Zwariowaną Gwiazdą, czyli wojenne losy Warszawskiego ZOO i państwa Żabińskich

W czasie wojny Warszawskie ZOO było świadkiem niezwykłych wydarzeń. W zrujnowanym bombardowaniem i wyniszczonym mieście stało się azylem dla uciekinierów z Getta, ukrywających się działaczy ruchu podziemnego i wielu innych potrzebujących pomocy ofiar wojennej zawieruchy. Bohaterami tej wspaniałej historii był ówczesny Dyrektor ZOO Jan Żabiński oraz jego żona - Antonina. Wspólnie ocalili ponad 300 osób, zapewniając im schronienie, wikt, opiekę, szukając miejsc dalszego pobytu i wyrabiając nową tożsamość. Ratując życie innym, narażali własne, gdyż za pomoc Żydom groziła kara śmierci dla potencjalnego winnego oraz całej jego rodziny. Za swoją działalność Państwo Żabińscy zostali po wojnie odznaczeni medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Do dziś przetrwała Willa, ówczesny dom Dyrektora ZOO, w którym rozgrywały się te wszystkie wydarzenia. Obecnie jest czymś w rodzaju muzeum, świadectwem wielkości i bohaterstwa Państwa Żabińskich. Jasnym punktem w naszej historii koegzystencji polsko-żydowskiej. Uczestnictwo w zajęciach będzie jedyną w swoim rodzaju podróżą w przeszłość śladami wojennej historii Warszawskiego ZOO. Uczestnicy zobaczą oryginalne pomieszczenia Willi, pamiątki po Żabińskich, piwnice, w których ukrywali się uciekinierzy z Getta. Będzie także okazja zobaczenia podziemi lwiarni, gdzie znajduje sie jedyny w swoim rodzaju podziemny amfiteatr, oraz pomieszczeń, w których ukrywali się ludzie. To doskonała okazja by spojrzeć na Warszawskie ZOO z zupełnie innej strony i odkryć w nim coś zupełnie nowego.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
  • pt., 2018-09-28 09:00
Lekcja festiwalowa Przyroda Puszczy Kampinoskiej z historią w tle

Ponieważ las najlepiej poznaje się w lesie, zabierzemy was na wędrówkę, podczas której zobaczymy jeden z atrakcyjnych przyrodniczo fragmentów zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego.

Długość trasy: ok 8 km, czas trwania: ok. 4 godziny, liczba uczestników: max 30 os. Wymagania kondycyjne - średnie.
Trasa wycieczki prowadzi z Granicy zielonym szlakiem do Dębu Powstańców 1863 r., powrót przez wieś Bieliny do Granicy.
Trasa urozmaicona pod względem krajobrazowym wiedzie przez piękne bory sosnowe na południowym pasie wydmowym oraz rozległe tereny nieleśne.

Podczas warsztatów omawiane są zagadnienia:
- ochrona przyrody w KPN,
- martwe drewno i jego rola w przyrodzie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej,
- drzewa i krzewy Puszczy Kampinoskiej,
- ślady i tropy zwierząt,
- pamiątki historii na trasie wycieczki.

 

 

  • wt., 2018-09-25 09:30
  • czw., 2018-09-27 09:30
  • pt., 2018-09-28 09:30
Lekcja festiwalowa Zagrożenie - ale jakie?

CNBOP–PIB w ramach lekcji oferuje widowiskowe eksperymenty z dziedziny ochrony przeciwpożarowej. Lekcja zawiera omówienie podstaw teoretycznych oraz część praktyczną w formie pokazu lub eksperymentu z udziałem uczestników. Uczestnicy mają możliwość zapoznania sie z interdyscyplinarnością prowadzonych badań związanych z zagrożeniem i bezpieczeństwem pracy strażaka. Przedstawiony zostanie sprzęt i urządzenia wykorzystywane na co dzień podczas działań ratowniczych prowadzonych przez jednostki ratowniczo-gasnicze PSP i OSP. Zajęcia poruszają tematy zagrożeń pożarowych i wybuchowych, gaszenia pożarów z użyciem sprzętu gaśniczego, środków gaśniczych i pojazdu pożarniczego. Główne atrakcje tego wydarzenia to pokazy poligonowe i laboratoryjne:

  • sposób posługiwania się gaśnicą i pokaz gaszenia pożaru w zarodku,
  • wodne roztwory środków gaśniczych w szerokim spektrum pożarów i pokaz wytwarzania pianotwórczych środków gaśniczych i ich skuteczności,
  • badanie statycznego kąta przechyłu bocznego pojazdu pożarniczego, pokaz zasięgu rzutu działka wodno-pianowego oraz prądownicy,
  • pokaz reakcji na ogień materiałów włókienniczych i mebli tapicerowanych.

Na trasie wycieczki naukowej znajdą się laboratoria:

  • Urządzeń i Środków Gaśniczych,
  • Technicznego Wyposażenia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej,
  • Procesów Spalania i Wybuchów.
  • czw., 2018-09-27 10:00
Spotkanie festiwalowe Historycy, pisarki i listonosz – członkowie konspiracyjnej grupy Oneg Szabat w getcie warszawskim

Podczas spaceru poznamy biografie członków grupy Oneg Szabat - twórców Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Przestrzeń getta była dla nich, jak i dla około pół miliona uwięzionych w nim Żydów, niebezpieczna i opresyjna. Dlatego też działalność konspiracyjnej grupy, polegająca na skrupulatnym i wszechstronnym dokumentowaniu losu Żydów pod okupacją niemiecką, a następnie ich Zagłady, stanowiła jeden z największych przejawów cywilnego i intelektualnego oporu. W trakcie spaceru nie tylko przedstawione zostaną bliżej poszczególne sylwetki osób współpracowników Oneg Szabat, ale także miejsca istotne ze względu na pracę grupy. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt na: rezerwacja@jhi.pl

Nauki humanistyczne
  • czw., 2018-09-27 17:00
Spotkanie festiwalowe Jak pracuje nowoczesne laboratorium? Wycieczka od genu do białka

Spotkanie ma na celu pokazanie uczestnikom, jak zorganizowane jest nowoczesne laboratorium badawcze, oraz uświadomienie, jak dokładnie wygląda ścieżka od sekwencji DNA na komputerze (genu) do badań na białkach. Grupa Biologii Strukturalnej zainteresowana jest tym, w jaki sposób aminokwasy budujące białka ułożone są w przestrzeni (struktura), co bezpośrednio przekłada się na pełnione przez nie funkcje. Poznanie struktury, a co za tym idzie funkcji biomolekuły, jest zazwyczaj pierwszym krokiem w opracowywaniu nowych leków.

Nauki chemiczne
  • czw., 2018-09-27 18:00
  • czw., 2018-09-27 19:00
Spotkanie festiwalowe Jak pracuje nowoczesne laboratorium? Wycieczka od genu do białka

Spotkanie ma na celu pokazanie uczestnikom, jak zorganizowane jest nowoczesne laboratorium badawcze, oraz uświadomienie, jak dokładnie wygląda ścieżka od sekwencji DNA na komputerze (genu) do badań na białkach. Grupa Biologii Strukturalnej zainteresowana jest tym, w jaki sposób aminokwasy budujące białka ułożone są w przestrzeni (struktura), co bezpośrednio przekłada się na pełnione przez nie funkcje. Poznanie struktury, a co za tym idzie funkcji biomolekuły, jest zazwyczaj pierwszym krokiem w opracowywaniu nowych leków.

Nauki chemiczne
  • czw., 2018-09-27 18:00
  • czw., 2018-09-27 19:00
Lekcja festiwalowa O kampinoskich lasach

Las najlepiej poznaje się… w lesie. Dlatego chodźmy na wspólny spacer! Zabierzemy was na wędrówkę, podczas której postaramy się spojrzeć na to wyjątkowe miejsce z trochę innej perspektywy. Czy dacie się namówić na spacer z głową w chmurach? Czy odważycie się podążać w głąb lasu za dźwiękiem? Las to dużo więcej niż drzewa, a własne obserwacje jego mieszkańców mogą być niesamowitą przygodą. Spróbujemy poczuć go wszystkimi zmysłami. Przyroda ma nam mnóstwo do zaoferowania, w tym również wiele zabawy, jednak w zamian powinniśmy okazać jej szacunek i zapewnić ochronę. Zastanowimy się, co zawdzięczamy lasom, za co możemy je polubić i jak powinniśmy o nie dbać.

Przebieg trasy: Truskaw - Truskawska Droga - Zaborów Leśny - Kręta Droga - Karczmisko - Paśniki - Truskaw.
Długość trasy: 9,5 km. Czas przejścia: ok. 4 godzin, liczba uczestników 25 - 30 osób.
Trasa wycieczki wiedzie m. in. przez OOŚ Zaborów Leśny i skraj OOŚ Cyganka, ukazując jedne z najciekawszych obszarów leśnych wschodniej części Puszczy Kampinoskiej.

Omawiane zagadnienia:
- czym jest las? - próba odpowiedzi na pytanie,
- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- działania ochronne prowadzone w lasach (nasadzenia, przebudowa drzewostanów) - ochrona częściowa,
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej,
- zagrożenia lasów KPN (pożary, wiatrołomy, susze, gatunki obce, gradacje owadów),
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
- piętra roślinności w lesie i ich mieszkańcy,
- rola lasów w gospodarce i życiu człowieka,
- pozaprodukcyjne funkcje lasu.

  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • pt., 2018-09-28 09:00
Lekcja festiwalowa Willa pod Zwariowaną Gwiazdą, czyli wojenne losy Warszawskiego ZOO i państwa Żabińskich

W czasie wojny Warszawskie ZOO było świadkiem niezwykłych wydarzeń. W zrujnowanym bombardowaniem i wyniszczonym mieście stało się azylem dla uciekinierów z Getta, ukrywających się działaczy ruchu podziemnego i wielu innych potrzebujących pomocy ofiar wojennej zawieruchy. Bohaterami tej wspaniałej historii był ówczesny Dyrektor ZOO Jan Żabiński oraz jego żona - Antonina. Wspólnie ocalili ponad 300 osób, zapewniając im schronienie, wikt, opiekę, szukając miejsc dalszego pobytu i wyrabiając nową tożsamość. Ratując życie innym, narażali własne, gdyż za pomoc Żydom groziła kara śmierci dla potencjalnego winnego oraz całej jego rodziny. Za swoją działalność Państwo Żabińscy zostali po wojnie odznaczeni medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Do dziś przetrwała Willa, ówczesny dom Dyrektora ZOO, w którym rozgrywały się te wszystkie wydarzenia. Obecnie jest czymś w rodzaju muzeum, świadectwem wielkości i bohaterstwa Państwa Żabińskich. Jasnym punktem w naszej historii koegzystencji polsko-żydowskiej. Uczestnictwo w zajęciach będzie jedyną w swoim rodzaju podróżą w przeszłość śladami wojennej historii Warszawskiego ZOO. Uczestnicy zobaczą oryginalne pomieszczenia Willi, pamiątki po Żabińskich, piwnice, w których ukrywali się uciekinierzy z Getta. Będzie także okazja zobaczenia podziemi lwiarni, gdzie znajduje sie jedyny w swoim rodzaju podziemny amfiteatr, oraz pomieszczeń, w których ukrywali się ludzie. To doskonała okazja by spojrzeć na Warszawskie ZOO z zupełnie innej strony i odkryć w nim coś zupełnie nowego.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
  • pt., 2018-09-28 09:00
Lekcja festiwalowa Przyroda Puszczy Kampinoskiej z historią w tle

Ponieważ las najlepiej poznaje się w lesie, zabierzemy was na wędrówkę, podczas której zobaczymy jeden z atrakcyjnych przyrodniczo fragmentów zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego.

Długość trasy: ok 8 km, czas trwania: ok. 4 godziny, liczba uczestników: max 30 os. Wymagania kondycyjne - średnie.
Trasa wycieczki prowadzi z Granicy zielonym szlakiem do Dębu Powstańców 1863 r., powrót przez wieś Bieliny do Granicy.
Trasa urozmaicona pod względem krajobrazowym wiedzie przez piękne bory sosnowe na południowym pasie wydmowym oraz rozległe tereny nieleśne.

Podczas warsztatów omawiane są zagadnienia:
- ochrona przyrody w KPN,
- martwe drewno i jego rola w przyrodzie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej,
- drzewa i krzewy Puszczy Kampinoskiej,
- ślady i tropy zwierząt,
- pamiątki historii na trasie wycieczki.

 

 

  • wt., 2018-09-25 09:30
  • czw., 2018-09-27 09:30
  • pt., 2018-09-28 09:30
Lekcja festiwalowa Warstwowa budowa lasu

Las to miejsce, gdzie żyje obok siebie wiele gatunków roślin i zwierząt. Roślinność układa się w mniej lub bardzie wyróżnione warstwy, a każda z nich zamieszkiwana jest przez określoną grupę zwierząt, roślin i zwierząt, które znajdują tu odpowiednie warunki do życia.

Zdobyte wiadomości i nabyte umiejętności przez uczniów:

  • znają pojęcia: las, rodzaje lasu (iglasty, liściasty i mieszany),
  • potrafią wymienić poszczególne warstwy roślinności w lesie,
  • wymieniają i potrafią określić warstwy lasu (pnie i korony drzew, podrost, podszyt, runo i ściółka leśna),
  • rozpoznają charakterystyczne gatunki żyjących tam roślin i zwierząt, potrafią przyporządkować je do poszczególnych warstw,
  • rozpoznają drzewa po liściach i owocach,
  • potrafią ułożyć łańcuch pokarmowy z organizmów występujących w lesie,
  • znają zasady prawidłowego zachowania się w lesie.
  • pt., 2018-09-28 09:30
Spotkanie festiwalowe Wieczór z astronomią w Ostrowiku

Wyjazd do astronomicznej stacji obserwacyjnej w Ostrowiku pod Warszawą. Na miejscu będzie można zobaczyć teleskop, posłuchać popularyzujących wykładów na tematy astronomiczne, popatrzeć w niebo i posilić się przy ognisku.

Nauki fizyczne
  • sob., 2018-09-29 16:00
Spotkanie festiwalowe Śladami Ireny Sendlerowej - spacer edukacyjny

Życiorys Ireny Sendlerowej, najbardziej rozpoznawanej polskiej Sprawiedliwej, wymyka się schematycznym opisom, a jej osobowość i życiowe decyzje, a szczególnie ich powojenna recepcja wzbudzają skrajne emocje. Spacer edukacyjny będzie okazją przybliżenia jej biografii, zrozumienia źródeł postawy moralnej i motywacji podczas ratowania dzieci z warszawskiego getta. Poznamy miejsca związane z ucieczkami z getta oraz ich dramatyczne okoliczności, a także postaci nieznanych szerzej bohaterów – współpracowników Ireny Sendlerowej. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt na: rezerwacja@jhi.pl

Nauki humanistyczne
  • ndz., 2018-09-30 11:00