Anatomia układu ruchu człowieka - wprowadzenie

Na wykładzie zostanie zaprezentowana wiedza wprowadzająca w tajniki budowy układu ruchu człowieka. Anatomia jest nauką o makroskopowej budowie organizmu żywego. Nazwa pochodzi od greckiego słowa anatemnej – rozcinać, rozczłonkowywać i jest to podstawowa metoda poznania budowy. Metoda preparowania jest głównym środkiem poznania budowy, jednak musi zostać uzupełniona zrozumieniem budowy i funkcji żywego organizmu. W trakcie wykładu zostanie omówiony podział ciała ludzkiego na głowę (caput), szyję (collum), tułów (truncus) i dwie pary kończyn (membra), górną i dolną. W skład tułowia zaliczone zostaną: klatka piersiowa (torax), grzbiet (dorsum), brzuch (abdomen) i miednica (pelvis). Po krótkim wprowadzeniu zaprezentowane będą prawidłowe ruchy w stawach człowieka z demonstracją i wykonywaniem ich przez uczestników wykładu. Będą także omówione podstawowe mięśnie wykonujące ruchy w stawach. Wykład nastawiony będzie na zapoznanie słuchaczy z prawidłowym funkcjonowaniem układu ruchu człowieka i na przybliżenie tajników jego  budowy. Wykład będzie zawierał nie tylko demonstrację ruchów, ale także pokaz filmów prezentujących prawidłowe ruchy człowieka oraz najczęstsze błędy popełniane przez osoby aktywne fizycznie - błędy, które prowadzą do przeciążeń układu ruchu i konieczności interwencji medycznej. Zaprezentowane zostaną także metody pozyskiwania informacji z anatomii funkcjonalnej za pomocą systemu Vicon w postaci nagrań kinematycznych ruchów człowieka i ich analiza. Podsumowanie wykładu będzie wprowadzeniem w złożoność budowy i czynności ciała człowieka oraz zachęceniem do pogłębiania wiedzy anatomicznej jako bardzo przydatnej dla każdego człowieka.

Typ szkoły i dziedzina:
poniedziałek, 24 Września, 2018 - 09:00
Zapoznanie z tajnikami budowy, prawidłowym funkcjonowaniem układu ruchu człowieka oraz najczęstszymi błędami popełnianymi w trakcie aktywności fizycznej prowadzącymi do przeciążeń i kontuzji.
Ida
Wiszomirska
Marymoncka 34
Wydział Rehabilitacji Sala wykładowa nr 4 (parter)