Edycja genomu, terapia genowa - niedaleka przyszłość?

Ludzkość nękana jest ogromną liczbą chorób genetycznych i zakaźnych, na które wciąż nie ma skutecznych leków. Chociaż medycyna radzi sobie coraz lepiej, w wielu przypadkach choroby te nie są eliminowane, a jedynie poprawiany jest komfort życia pacjentów. Nowoczesna technologia, biologia molekularna i inżynieria genetyczna pozwalają coraz dokładniej manipulować materiałem genetycznym. Naukowcy wykorzystują precyzyjne narzędzia, które mogą zmieniać DNA organizmów, co daje nadzieje na naprawienie wadliwych genów, lecząc tym samym wiele chorób. Czy jest to realne? Jeśli tak, to kiedy? Czy jest to etyczne? Jakie nadzieje daje edycja genomu? Jakie niebezpieczeństwa ze sobą niesie? O tym wszystkim dowiedzą się uczestnicy warsztatów. W części praktycznej uczniowie sprawdzą obecność obcego DNA w bakteriach.

Typ szkoły i dziedzina:
wtorek, 25 Września, 2018 - 10:00
Prowadzący przedstawi zagadnienia terapii genowej i edycji genomu, zwracając również uwagę na wątpliwości etyczne i zagrożenia, jakie mogą ze sobą nieść. W części praktycznej – izolacja DNA.
Piotr
Bąska
ul. Ciszewskiego 8
Budynek Wydziału Medycyny Weterynaryjnej nr 23, Zakład Farmakologii i Toksykologii, II piętro, sala 2077