Kult Józefa Piłsudskiego a świadomość historyczna społeczeństwa II Rzeczypospolitej

Numer: 
804

W kalendarzu odrodzonej Rzeczypospolitej wiele dat wiązało się bezpośrednio z postacią Józefa Piłsudskiego. Obchody stały się pretekstem do gloryfikowania jego osoby i budowania – już za życia – otaczającej go legendy. W okresie walk o niepodległość, a potem tworzenia odrodzonego państwa polskiego postać ta pełniła rolę szczególną, otoczona była swoistym kultem. Legenda Piłsudskiego zrodziła się już podczas wojny, a ugruntowała ją legionowa poezja i pieśń. Kreowaniu legendy w świadomości Polaków służył bogaty i pełen tajemnic życiorys Piłsudskiego. Stał się on podstawą do postrzegania go jako wskrzesiciela Polski, a czasem nawet męczennika sprawy polskiej. Piłsudski był uważany za budowniczego Polski, jej obrońcę, strażnika. Wykreowano go na przywódcę duchowego i wychowawcę narodu. Legenda, budowana latami, była istotnym elementem kształtowania świadomości historycznej II RP, podstawą tworzenia określonych postaw społecznych i obywatelskich.

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
czwartek, 27 Września, 2018 - 10:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Legenda Józefa Piłsudskiego ‒ bazująca na bogatym i pełnym tajemnic życiorysie, ugruntowana przez legionowe pieśni i poezję – jako istotny element kształtowania świadomości historycznej II RP.
Organizator: 
Wykonawca
dr
Jolanta
Załęczny
Miejsce spotkania: 
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa
sala kinowa Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, oddział Muzeum Niepodległości Dojazd do Muzeum: autobusem nr 185 od stacji metra pl. Wilsona do przystanku Cytadela, autobusem nr 118 do przystanku Cytadela, samochodem osobowym wjazd na teren Cytadeli od Wisłostrady przez Bramę Bielańską (ul. Czujna)