Po co nam muzea? - czyli o kulturowym wkładzie muzeów w budowę tożsamości narodowej

Numer: 
842

W przededniu stulecia odzyskania niepodległości zadajemy pytanie o rolę i znaczenie muzeów w budowaniu tożsamości narodowej Polaków. 

Zbiory muzeów diecezjalnych i kościelnych, będących placówkami niezależnymi, w szczególny sposób definiowały polską kulturę nawet w okresach braku politycznej suwerenności. Zbierając i chroniąc zabytkowe przedmioty sztuki sakralnej, niekiedy drobne a może nawet skromne obiekty - elementy narodowej tożsamości, rozproszone w małych kościółkach parafialnych - muzea kościelne ratowały je przed grabieżą i zniszczeniem przez zaborcę. Swoją działalnością zapewniły trwałość lokalnych tradycji, ciągłość historyczną i kulturową.

Na tym tle Muzeum Archidiecezji Warszawskiej z 80-letnią historią jest instytucją, która przez swoje skomplikowane i dramatyczne dzieje w szczególny sposób przyczyniła się do
stworzenia materialnego zapisu naszego dziedzictwa. 

Wykład ma na celu podkreślanie wkładu Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w utrzymanie kulturowej ciągłości i ukazanie stałych elementów narodowej tożsamości w znanych i nieznanych dziełach z różnych epok.

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
czwartek, 27 Września, 2018 - 11:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
W roku stulecia odzyskania niepodległości zadajemy pytanie o znaczenie muzeów w budowaniu tożsamości narodowej Polaków, a szczególnie o ich rolę w czasie braku politycznej suwerenności.
Wykonawca
dr
Ewa
Korpysz
Miejsce spotkania: 
Dziekania 1
00-279 Warszawa
Spotkanie na parterze muzeum.