Słodkie złoto z dalekiego lądu. Historia czekolady

Osładza nam życie, czasem bywa chwilą zapomnienia, innym razem formą pocieszenia. Uwielbiana przez dzieci i dorosłych, przez niektórych nazywana najlepszym przyjacielem kobiet detronizującym diamenty - czekolada, bo o niej tu mowa, stała się smakołykiem, bez którego nie wyobrażamy sobie naszego życia. Ale czy wiemy, czemu zawdzięcza swój hipnotyczny, brązowy kolor oraz zapach, drażniący nasze zmysły od momentu otwarcia opakowania aż do ostatniej kostki. Jednak czy czekolada zawsze miała postać znanej nam tabliczki? Dlaczego nazywana jest pokarmem bogów i wojowników? Czy faktycznie była tak cenna, że pełniła rolę pieniądza?

Gdy myślimy o czekoladzie, a w zasadzie o kakao, jego pochodzeniu i znaczeniu dla tradycji i kultury, automatycznie nasuwają się skojarzenia z cywilizacjami prekolumbijskimi, ceniącymi ziarno kakaowca do tego stopnia, ze uznawano je za dar boga kakao. Podczas wykładu dowiemy się, jaka była "czekolada" jej pierwszych smakoszy, jak ją przygotowywano i czy była smaczna. Zagłębimy też się w mit El dorado, który rozpalał wyobraźnię odkrywców Nowego Świata, a doprowadził między innymi do tego, że ładownie statków konkwistadorów, zamiast złota, wypełniały worki czarnego złota. Zapoczątkowana w ten sposób kariera czekolady na europejskich stołach rozpoczyna długi proces rozwoju produkcji i popularyzacji tego smakołyku.

Typ szkoły i dziedzina:
czwartek, 27 Września, 2018 - 12:00
Przysmak dzieci i dorosłych, czekolada. Dlaczego ma brązowy kolor i niepowtarzalny zapach? Czy zawsze miała formę tabliczki? Dlaczego nazywana jest pokarmem bogów i wojowników?
Dodatkowe informacje:
Na zajęciach pojawi się czekolada. Uwaga dla uczulonych na czekoladę.
mgr
Weronika