Świat w mikroskali - nowoczesne mikroskopy świetlne w nauce i medycynie

Numer: 
760

Mikroskop to jeden z najważniejszych wynalazków naszych czasów. Zanim go skonstruowano nasze wyobrażenie o świecie ograniczało się do tego, co można zobaczyć gołym okiem lub za pomocą prostych soczewek skupiających. Mikroskop pozwolił ujrzeć zupełnie nową rzeczywistość. Pierwsze mikroskopy powstały u schyłku XVI wieku. Do celów naukowych zaczęto je używać nieco później. Dzięki genialnym pomysłom, przez następne 200 lat przesuwano granice poznania. Jednak nieubłagane prawa fizyki wynikające z właściwości falowych światła zatrzymały postęp pod koniec XIX w.

Dziś mikroskopia świetlna przeżywa swój renesans. Opracowanie metod przygotowania preparatów w oparciu o znaczniki fluoroscencyjne przyczyniło się rdo rozwoju mikroskopii fluorescencyjnej. Kolejnym sukcesem był równoległy rozwój samych urządzeń optycznych do wizualizacji preparatów barwionych fluorochromami, prowadzący do powstania mikroskopu konfokalnego.

Laserowa mikroskopia konfokalna jest jedną z najnowszych modyfikacji mikroskopii świetlnej, wykorzystującą elementy mikroskopii fluorescencyjnej. Obrazy otrzymane z użyciem takiego układu optycznego mają lepszą rozdzielczość i kontrast niż obrazy uzyskane w klasycznych mikroskopach świetlnych. Możliwa jest analiza cienkich warstw (przekrojów optycznych) położonych na powierzchni i w głębi grubych preparatów, co umożliwia ich trójwymiarową rekonstrukcję.

W ostatnich latach pokonano ograniczenia dyfrakcyjne i zbudowano przyrządy super rozdzielcze pozwalające zobaczyć w komórkach bardzo małe struktury lub pojedyncze cząsteczki. Nowe techniki obrazowania przyspieszyły rozwój biologii medycznej w badaniach podstawowych i klinicznych, co zilustrujemy obrazami i filmami.

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
środa, 26 Września, 2018 - 11:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Jak zaawansowane mikroskopy konfokalne i super rozdzielcze otwierają przed nami wypełniony wiedzą, inspirujący wyobraźnię świat w skali mikro.
Wykonawca
dr
Hanna
Kozłowska
Miejsce spotkania: 
A. Pawińskiego 5
02-106 Warszwa
sala D 204, I piętro, jest winda