Współczesne Chiny - polityka i społeczeństwo

Wykład będzie miał na celu przedstawienie podstawowej wiedzy dotyczącej współczesnych Chin i obejmować będzie następujące zagadnienia:
1. Informacje ogólne: system polityczny, tożsamość kulturowa i narodowa, język, obecna sytuacja gospodarcza
2. Problemy i wyzwania: zanieczyszczenie środowiska, opieka socjalna, nierówności społeczne, cenzura
3. Społeczeństwo: konkurencja w edukacji i karierze zawodowej, życie w mieście, więzi rodzinne, wierzenia.

Marcin Jacoby – doktor sinologii (UW, 2008), od 2017 r. wykłada w Katedrze azjatyckiej oraz pracuje jako Dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. W latach 2008–2017 kierował Projektem Azja w Instytucie Adama Mickiewicza (realizacja ponad 70 projektów kulturalnych w Azji Wschodniej) oraz wykładał w Zakładzie Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego (zajęcia z chińskiego języka współczesnego i klasycznego, tłumaczeń ustnych, historii sztuki i historii literatury). W latach 2002–2008 pracował w Zbiorach Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego w Warszawie.
Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych o sztuce i kulturze chińskiej (m. in. Chiny bez makijażu), tłumacz chińskiej literatury klasycznej (m. in. przekłady dzieł Zhuangzi, Liezi), tłumacz ustny z języka chińskiego i angielskiego, od 2009 roku konsultant Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do egzaminów na tłumacza przysięgłego z języka chińskiego (Ministerstwo Sprawiedliwości).

czwartek, 27 Września, 2018 - 10:00
Wykład będzie miał na celu przedstawienie podstawowej wiedzy dotyczącej współczesnych Chin i obejmować będzie m.in. następujące zagadnienia: kultura, system polityczny, gospodarka i społeczeństwo.
Marcin
Jacoby