Co łączy smog, mgłę i inhalator?

Numer: 
137

Każdy z nas słyszał o smogu. To cząstki stałe, które w połączeniu z nieopadającymi pyłami, tlenkami siarki (IV), azotu i węgla, przy dużej wilgotności powietrza i bezwietrznej pogodzie zalegają nad ziemią. Jednym z warunków powstania smogu jest duża wilgotność powietrza, która jest charakterystyczna dla mgły. Podczas incydentów smogowych zaleca się pozostanie w domu szczególnie osobom starszym i małym dzieciom oraz ograniczenie zewnętrznych aktywności sportowych. Incydenty smogowe są również niebezpieczne dla osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, jak np. astma, gdyż cząstki stałe oraz toksyczne gazy dostające się do płuc mogą doprowadzić do nagłego skurczu oskrzeli. Jedną ze skuteczniejszych i szybszych metod dostarczenia leku do organizmu w sytuacji nagłego zwężenia dróg oddechowych jest aerozoloterapia, realizowana przy użyciu inhalatorów. 

Związek między smogiem, mgłą i inhalatorem staje się oczywisty. Wszystkie związane są z pojęciem aerozolu. 

Czym zatem jest aerozol? Aerozol to układ składający się z ciągłej fazy gazowej oraz stałej względnie ciekłej fazy rozproszonej, przy czym średnica elementów fazy rozproszonej zawarta jest w zakresie od kilku do kilkuset mikrometrów. Co więcej wiemy o aerozolach i jak tę wiedzę wykorzystać może inżynier? Jak badamy aerozole? Jak projektujemy aerozole lecznicze? Co wiemy o smogu? Jak z nim walczyć? Jak się przed nim chronić i czy jest to w ogóle możliwe? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas tegorocznego spotkania z inżynierią chemiczną na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Temat przewodni: 
Forma: 
Termin: 
środa, 26 Września, 2018 - 15:30
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Wszystkie związane są z pojęciem aerozolu. Co wiemy o aerozolach i jak tę wiedzę wykorzystują inżynierowie do projektowania inhalatorów czy też szukania rozwiązań zabezpieczających przed smogiem?
Wykonawca
dr inż.
Agata
Penconek
Miejsce spotkania: 
Waryńskiego 1
00-645 Warszawa
Spotkanie odbędzie się w Auli AI (parter) gmachu Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Od wejścia, uczestników do Auli zaprowadzą strzałki i organizatorzy.