Czy choroba Parkinsona bierze się z jelit?

Numer: 
265

Większość dotychczasowych badań nad chorobą Parkinsona skupiała się na procesach zachodzących w mózgu. Zwłaszcza na procesach odpowiedzialnych za obumieranie neuronów istoty czarnej - struktury odpowiadającej za koordynację ruchową. Już kilka lat temu naukowcy zauważyli, że parkinsonicy - na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów ruchowych tej choroby - cierpieli często na zaparcia, a także inne zaburzenia procesów trawienia. Najnowsze doniesienia wskazują, że te objawy mogą zależeć od rodzaju flory bakteryjnej żyjącej w naszym jelicie.

Istnieją dowody, że osoby z chorobą Parkinsona mają inny niż osoby zdrowe skład flory jelitowej. Jednakże nie wiadomo, czy zaburzenia te są przyczyną, czy skutkiem choroby. Być może nasze dotychczasowe spojrzenie na chorobę Parkinsona było błędne, gdyż należy poważnie wziąć pod uwagę, że główną przyczyną tej choroby mogą być właśnie zaburzenia funkcji jelit wywołane przez nieprawidłową mikroflorę.

Nadal nie jest jasne, co powoduje zmiany mikroflory przewodu pokarmowego; teoretycznie może to być zarówno niewłaściwa dieta, jak też zaburzenia procesów trawiennych. Dopiero zaczynamy rozumieć, jak ważne znaczenie dla zdrowia mają zamieszkujące nasze organizmy bakterie. Być może odkrycia dotyczące ich roli pomogą w przyszłości łatwiej i wcześniej diagnozować chorobę Parkinsona oraz pozwolą stworzyć lepiej ukierunkowane leczenie. 

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
sobota, 22 Września, 2018 - 13:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Zaburzenia pracy jelit mogą wywołać chorobę Parkinsona. Dowodów na taki związek przybywa.
Wykonawca
dr
Anna
Wilkaniec
Miejsce spotkania: 
ul. A. Pawińskiego 5
02-106 Warszawa
sala D-204, I p.; jest winda