Dlaczego niektórzy ludzie są (lub bywają) ironiczni?

Numer: 
389

Jakość komunikowania się ma ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka, a umiejętność ta jest jednym z ważniejszych warunków skutecznego funkcjonowania w społeczeństwie. Właściwe i sprawne komunikowanie się jest istotnym kryterium społecznej oceny jednostki. Od umiejętności komunikacyjnych danej osoby zależy między innymi to, jakie będą powierzane jej role i funkcje społeczne. Komunikaty wprost oraz bezpośrednie wypowiedzi nie stanowią jedynej metody porozumiewania się ludzi. Duża część komunikacji to wypowiedzi figuratywne, między innymi ironiczne. Bez zrozumienia ironii trudno jest często wychwycić znaczenie komunikatów prasowych, wypowiedzi osób publicznych czy żartów w gronie znajomych.  Występowanie elementów ironicznych jest zjawiskiem kulturowym, częścią codziennych rozmów i opowiadanych historii. Badania dotyczące ironii dostarczają nam informacji na temat użycia języka dla pewnych celów społecznych, sposobu wyrażania intencji i postaw oraz form przekazywania znaczeń w sposób niedosłowny.

Dlaczego niektórzy ludzie, kiedy znajdą się w nieprzyjemnej dla nich sytuacji, powiedzą „Świetnie, zawsze o tym marzyłam!”,  a nie: „O nie, nie mam dziś szczęścia”? Dlaczego, kiedy kolega, który bardzo denerwował się przed sprawdzianem, dostaje piątkę, ktoś może zażartować: „Wiedziałem, że znów się nie nauczyłeś?”

Podczas spotkania słuchaczom przedstawione zostaną wyniki badań dotyczące rozumienia i tworzenia ironii przez osoby dorosłe oraz dzieci oraz różnych czynników, które mogą wpływać na skłonność do użycia ironii.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
niedziela, 30 Września, 2018 - 13:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Dlaczego niektórzy ludzie, kiedy znajdą się w nieprzyjemnej dla nich sytuacji, są bardziej niż inni skłonii powiedzieć „Świetnie, zawsze o tym marzyłam!”?
Organizator: 
Wykonawca
dr
Natalia
Banasik
Miejsce spotkania: 
Ul. Stawki 5/7
00-183 Warszawa
sala 94, III piętro