Do kogo należy Polska? Propagandowe kartki pocztowe z czasów I wojny światowej

Pomysł i koncepcja wystawy wyszły od prof. Rudolfa Jaworskiego, wybitnego niemieckiego historyka Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, emerytowanego profesora Uniwersytetu w Kilonii, od 2014 roku mieszkającego w Konstancji. Profesor Jaworski opracował również scenariusz wystawy, przede wszystkim jednak należą mu się podziękowania za udostępnienie zbioru 54 kart pocztowych, które tworzą podstawowy zrąb tej wystawy, a obecnie znajdują się w zbiorach Instytutu Herdera w Marburgu. Pozostałe karty pocztowe pochodzą ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz muzeum Warszawy. Zebrany materiał daje bardzo ciekawy obraz postrzegania Polski i sprawy polskiej podczas I wojny światowej w propagandzie różnych stron konfliktu za pomocą tak masowego nośnika, jakim były pocztówki.

Prezentowany na wystawie materiał daje wycinek bujnej produkcji kart pocztowych z polskimi motywami, będącymi w obiegu podczas I wojny światowej. Karty miały na celu uchwycenie szybkiego i wiarygodnego przeglądu propagowanych w czasie I wojny światowej wyobrażeń na temat Polski i Polaków. Obok patriotycznej autoprezentacji Polaków i sekundującej im perspektywy francuskiej, mamy oczywiście także punkty widzenia trzech mocarstw rozbiorowych: Rosji, Prus (Niemiec) i Austro-Węgier.

Temat przewodni:
sobota, 29 Września, 2018 - 11:00