Grafy losowe - od kombinatoryki do modelowania sieci społecznych

Grafy są jednym z najprostszych obiektów matematycznych - poznajemy je już w szkole podstawowej. Niemniej lista ich zastosowań obejmuje wiele zagadnień, od informatyki poprzez nauki fizyczne i biologiczne do nauk społecznych, gdzie używane są m. in. do opisu sieci relacji międzyludzkich. Grafy, które pojawiają się w tych zastosowaniach, mogą zmieniać się w czasie, a ich struktura często zależy od czynników losowych. Właściwy opis losowości ma zatem istotne znaczenie dla zrozumienia zjawisk opisywanych przez graf. Podczas wykładu omówię podstawowe modele grafów losowych i ich zastosowania, koncentrując się na wpływie losowego mechanizmu tworzenia grafu na jego strukturę.

poniedziałek, 24 Września, 2018 - 18:00
Podczas wykładu zostaną omówione podstawowe modele grafów losowych i ich zastosowania ze szczególnym uwzględnieniem wpływu losowego mechanizmu tworzenia grafu na jego strukturę.
dr hab.
Radosław
Adamczak
Banacha 2
Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Wejście od ulicy Pasteura.