Jak geny i środowisko wpływają na zdrowie i długowieczność?

Numer: 
379

Starzenie się jest postępującym, nieodwracalnym procesem upośledzającym wszystkie funkcje organizmu. Długowieczność zależy przede wszystkim od posiadania korzystnych odmian tych genów, które regulują tempo starzenia. O działaniu genów nie decyduje jedynie ich sekwencja, ale również ich aktywność. Na aktywność genów wpływają różne czynniki, w tym modyfikacje epigenetyczne, które razem tworzą tzw. epigenom. Związane z wiekiem zmiany epigenomu nazywane są „dryftem epigenetycznym”. Tak jak nie mamy wpływu na otrzymane od rodziców odmiany genów, tak poprzez modyfikację stylu życia i środowiska możemy, do pewnego stopnia, wpływać na epigenom i w związku z tym na aktywność genów.

Ważne znaczenie w regulowaniu aktywności genów za pośrednictwem epigenomu ma dieta. Obecnie za najskuteczniejszą uważa się dietę pełnowartościową z ograniczeniem kalorii. Ważna jest jednak nie tylko wartość kaloryczna diety, ale jej skład oraz pochodzenie pokarmów. Najefektywniejsze w modyfikowaniu epigenomu i wydłużaniu zdrowej fazy życia są pokarmy pochodzenia roślinnego. Ponadto wskazany jest umiarkowany, regularny wysiłek fizyczny, regularny wysiłek umysłowy oraz unikanie używek (zwłaszcza tytoniu) i, w miarę możliwości, unikanie szkodliwych warunków środowiskowych i pracy.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
sobota, 29 Września, 2018 - 10:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Starzenie się zależy od odmian genów i ich aktywności. Długowieczności sprzyja dieta niskokaloryczna, aktywność fizyczna i unikanie używek.
Wykonawca
prof. dr hab.
Monika
Puzianowska-Kuźnicka
Miejsce spotkania: 
ul. A. Pawińskiego 5
02-106 Warszawa
sala D 204, I p., jest winda