Janusowe oblicze innowacji. Bądź innowacyjny albo zgiń

Numer: 
366

Nie byłoby naszej cywilizacji bez innowacji. Nie byłoby postępu, który jest centralną ideą kultury europejskiej w ostatnich kilku stuleciach. Nie byłoby komfortu życia, dziesiątkowałyby nas zarazy, średnia życia nie przekraczałaby 30 lat. Listę dobrodziejstw, jakie przyniosła innowacyjność, można mnożyć bez końca, a i tak ciężko byłoby ją wyczerpać. Od kiedy ludzie Zachodu wszczepili sobie gen neofilii – umiłowania nowości, o innowacjach mówi się tylko pozytywnie. Dzięki innowacjom jeszcze nigdy tak wielu ludziom nie żyło się tak dobrze w komforcie materialnym (niekoniecznie psychicznym). Innowacja ma jednak Janusowe oblicze: narzuca bezwzględny imperatyw nowości. Zastawia pułapkę: coraz więcej efektywności coraz mniej rozumności.

 

dr hab. Kazimierz Krzysztofek -  profesor nadzwyczajny w Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Staż podoktorski w Massachusetts Institute of Technology w zakresie badań nad mediami i technologiami komunikacji, gościnny wykładowca w College of Liberal Arts, Pensylvania State University. Zainteresowania badawcze: społeczne aspekty technologii cyfrowych, społeczeństwo informacyjne i sieciowe, przemysły kreatywne, technologie kultury.

Typ spotkania: 
Forma: 
Termin: 
sobota, 29 Września, 2018 - 15:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Dzięki innowacjom jeszcze nigdy tak wielu ludziom nie żyło się tak dobrze. Innowacja ma jednak Janusowe oblicze: narzuca bezwzględny imperatyw nowości.
Dodatkowe informacje: 
Zapisy od 17 IX pod adresem: https://www.swps.pl/festiwalnauki
Wykonawca
dr hab.
Kazimierz
Krzysztofek
Miejsce spotkania: 
Chodakowska 19/31
03-815 Warszawa
Aula N308 (III piętro)