Krótka instrukcja obsługi genów, czyli jak wytresować gen

Numer: 
263

Wraz z rozwojem genetyki w XX wieku upowszechnił się pogląd, że jesteśmy niewolnikami swoich genów, gdyż wszystkie cechy fizyczne człowieka, jego schorzenia, a nawet zdolności umysłowe i charakter są w nich zapisane. Osiągnięcia badawcze ostatnich dwóch dekad wydają się jednak podkreślać potężny wpływ czynników zewnętrznych na funkcjonowanie naszego materiału genetycznego. Dzięki coraz szerzej opisywanym procesom regulacji, geny mogą być „włączane” lub „wyłączane”, dostosowując organizm do wymogów środowiska, w którym żyje.

W czasie wykładu zastanowimy się, czy sami możemy podjąć działania zmierzające do jak najlepszego wykorzystania potencjału drzemiącego w naszym materiale genetycznym? Czy aktywność fizyczna i dieta to coś więcej niż tylko chwilowa moda? Poszukamy wyjaśnienia, dlaczego bliźnięta nie są identyczne, w jaki sposób z pojedynczej komórki rozwija się cały festiwal różnorodności tkanek i co łączy nas z bananem?
 

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
sobota, 22 Września, 2018 - 10:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Chociaż przekonanie o sprawczej mocy genów, jednoznacznie określających, jakie cechy posiadamy i kim jesteśmy, jest powszechne, to jednak mamy wpływ na swój los.
Wykonawca
dr
Beata
Pepłońska
Miejsce spotkania: 
ul. A. Pawińskiego 5
02-106 Warszawa
sala D 204, I. piętro, jest winda