Obserwacje zjawisk atmosferycznych i procesów klimatycznych

Seria 30-minutowych pokazów dla dzieci i dorosłych ilustrujących z wykorzystaniem przyrządów pomiarowych Zakładu Fizyki Atmosfery różnorodne procesy atmosferyczne. Uczestnikom pokazu zademonstrujemy działanie ultraszybkiego termometru UFT do pomiarów temperatury w chmurach – unikalną i oryginalną konstrukcję Zakładu Fizyki Atmosfery. Pokażemy komorę chmurową, w której badamy procesy fizyczne zachodzące w małej skali, oraz shadowgraph do pomiaru pojedynczych kropel chmurowych i hydrometeorów. Przedstawimy techniki pomiarowe służące do obserwacji własności optycznych aerozoli atmosferycznych (w tym smogu) w oparciu o  pomiary teledetekcyjne prowadzone w Laboratorium Transferu Radiacyjnego. Pokażemy, jak działają: lidar aerozolowy, fotometr słoneczny oraz liczniki do badania smogu. Opowiemy o pomiarach z wykorzystaniem samolotów badawczych i dronów.

piątek, 28 Września, 2018 - 18:00
Dodatkowe informacje:
Wskazane sportowe obuwie. Więcej na stronie: http://festiwal-nauki.fuw.edu.pl/
Organizator:
prof. dr hab.