Od perpetuum mobile do strukturyzatorów wody. Jak szarlatani zarabiają na naszej nieznajomości fizyk

Ludzkość od zawsze mierzyła się z próbami zrozumienia otaczającego ją świata i skutecznego działania w nim przynoszącego zdrowie, powodzenie czy dobrobyt. Zawsze też znajdowali się chętni, by żerować na naiwności innych. Wraz z rozwojem nowoczesnej nauki szarlatani umiejętnie zaadaptowali do swoich celów jej język, mamiąc publiczność już nie tylko alchemicznymi eliksirami, talizmanami czy wróżbami, lecz także „wynalazkami” i „odkryciami”. Zamiast „magiczne” dostajemy „kwantowe” lub „opatentowane”, a „naukowcy z USA” zastąpili bóstwa i dobroczynne duchy.

Przedmiotem wykładu prowadzonego wspólnie przez fizyka i badacza kultury będzie krytyczna analiza „cudownych wynalazków” w świetle ustaleń współczesnej nauki.  Przyjrzymy się wspólnie cudownym sposobom na zaoszczędzenie energii, zarobienie wielkich pieniędzy i zdrowe życie, które podszywają się pod naukę, choć wcale nią nie są.

sobota, 29 Września, 2018 - 17:00
Dodatkowe informacje: