Wieczór z Rodziną Janusza Korczaka

Numer: 
210

Spotkanie poświęcone postaci wybitnego pedagoga i pisarza, Janusza Korczaka, i ostatnim odkryciom dotyczącym jego rodziny. Zaprezentowana zostanie kolekcja cyfrowa Korzenie Janusza Korczaka zawierająca m.in. interaktywne drzewo genealogiczne (ok. 60 osób) i dokumenty metrykalne jego najbliższych. Następnie odbędzie się dyskusja z udziałem badaczy stosunków polsko-żydowskich.

Dyskusja będzie się toczyć wokół podwójnej tożsamości Żydów wyemancypowanych w Królestwie Polskim w drugiej połowie XIX wieku. Ojciec i stryj Janusza Korczaka: Józef i Jakub Goldszmitowie należeli do tego środowiska. Ilustruje to wybór ich pism w wydanej niedawno książce O prawo do szacunku. Teksty tam zebrane odzwierciedlają główne tendencje tego ruchu  emancypacyjnego stanowiącego część naszej wspólnej kultury. Propagują integrację Żydów z Polakami oraz reformę  wewnętrzną żydowskiej społeczności. Mówią też o podwójnej tożsamość: więzi z polską kulturą i polskimi aspiracjami oraz poczuciu przynależenia do wspólnoty ojców. Tę tradycję przejął Janusz Korczak. Przez całe życie chciał być i Żydem, i Polakiem. Wierzył, że można pogodzić te dwa obszary - uczuciowo i intelektualnie. Dowodzi tego jego dzieło, mocno osadzone w dążeniach rodziny.

Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa planszowa zatytułowana Goldszmitowie w Warszawie prezentująca losy i działalność przodków Henryka Goldszmita w stolicy Królestwa Polskiego. 

Typ spotkania: 
Termin: 
piątek, 28 Września, 2018 - 17:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Pokaz kolekcji cyfrowej zawierającej drzewo genealogiczne Henryka Goldszmita (Janusza Korczaka), wystawa prezentująca działalność jego rodziny w Warszawie i dyskusja o dylematach podwójnej tożsamości.
Wykonawca
mgr
Marlena
Sęczek
Wykonawca
dr
Bożena
Wojnowska
Wykonawca
mgr
Marta
Ciesielska
Wykonawca
prof. dr hab.
Andrzej
Mencwel
Miejsce spotkania: 
Ul. Nowy Świat 69
00-330 Warszawa
Pałac Staszica, sala im. A. Mickiewicza nr 144, piętro I