chemia

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Azotany w przetwórstwie mięsa - zdrowo czy różowo?

Azotan(III) i azotan(V) sodu to substancje dodatkowe powszechnie stosowane w przetwórstwie mięsa. Zgodnie z nomenklaturą zaliczane są do grupy substancji konserwujących. Jednak ich właściwości nie ograniczają się jedynie do działania utrwalającego. Dlaczego? O tym, i nie tylko o tym, uczniowie dowiedzą się na niniejszym wykładzie.

 

  • pon., 2018-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Za co kochamy czekoladę?

Co powoduje, że jedzenie czekolady tak wielu ludziom sprawia przyjemność? Czy to tylko słodki smak, a może coś więcej? Czy czekolada uzależnia? Czy może leczyć? Czy biała czekolada to naprawdę czekolada?

  • pon., 2018-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Płyny w stanie nadkrytycznym – wczoraj, dziś i jutro

Płyny w stanie nadkrytycznym charakteryzują się specyficznymi właściwościami fizykochemicznymi, co powoduje ich częste zastosowanie w technologiach przemysłowych. W szczególności są one stosowane w procesach ekstrakcji surowców roślinnych, przetwarzania żywności i leków, produkcji proszków i rusztowań kostnych, a także do utylizacji odpadów oraz oczyszczania i pokrywania powierzchni. Tematem wykładu są historyczne, aktualne i przyszłościowe praktyczne zastosowania płynów w stanie nadkrytycznym.

  • pon., 2018-09-24 11:00
Lekcja festiwalowa Prawda leży tam gdzie leży - na przykładach z historii chemii

Prof. Władysław Bartoszewski (od niego ściągnęliśmy pierwszą część tytułu) i ks. prof. Józef Tischner (autor podstawowej definicji prawdy) pokazali, że nader często obiegowe, powszechnie uznane prawdy nie do końca są prawdziwe. Na kilku przykładach z historii chemii wykażemy słuszność tego stwierdzenia. Kto pierwszy zaproponował cykliczną strukturę benzenu - czy na pewno Kekule? Czy regułę Markownikowa wymyślił Markownikow? Czy Fritz Haber to potwór, czy dobroczyńca ludzkości? itd.

  • wt., 2018-09-25 14:00
Lekcja festiwalowa Metody zobrazowania 3D

Uczniowie podczas wykładu dowiedzą się, na czym polega widzenie przestrzenne, jakie są techniki zobrazowania 3D oraz jak działają wyświetlacze ciekłokrystaliczne. Uczniowie będą  mieli możliwość oglądania filmów w 3D, dzięki dedykowanym do tego celu okularom, dowiedzą się o ułożeniu ciekłych kryształów w swoich smartfonach oraz  zwiedzą laboratorium chemiczne, w którym syntezuje się ciekłe kryształy.

  • śr., 2018-09-26 11:00