fizyka

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Wszystko płynie

Przepływy cieczy i gazów są bardzo powszechnymi zjawiskami, które w różnorodnych postaciach możemy spotkać w codziennym życiu. Mają one dla nas ogromne znaczenie, mimo że nie zawsze sobie to uświadamiamy. Nasza planeta zbudowana jest w większości z płynnej magmy pokrytej cienką warstewką skorupy ziemskiej. Ponad nią trwa nieprzerwanie krążenie w oceanach i w atmosferze. Wszystko to nieustannie kształtuje zmieniającą się powierzchnię Ziemi, pogodę oraz klimat. Przepływy są też nieodzownym składnikiem życia. Każda żywa istota, każda komórka składa się w większości z wody, która jest w ciągłym ruchu.

Wreszcie przepływy są wykorzystywane w wielu obszarach techniki i w urządzeniach, których używamy.

W czasie lekcji zapoznamy się z najważniejszymi pojęciami fizycznymi związanymi z przepływami, takimi jak ciśnienie, lepkość, gęstość, napięcie powierzchniowe. Dowiemy się o różnych rodzajach przepływów. Zobaczymy też, jak możemy wykorzystać właściwości przepływów, na przykład do budowy chemicznego mikrolaboratorium.

  • pon., 2018-09-24 10:30
Lekcja festiwalowa Zderzenia planetoid z Ziemią - co było 100 lat temu i co będzie za 100 lat?

W swej historii Ziemia wielokrotnie była bombardowana przez inne ciała kosmiczne. W zależności od rozmiarów ciała efekty zderzenia mogą być niewielkie albo katastrofalne. Dlatego chcemy wiedzieć, ile i jak dużych planetoid może być w przestrzeni kosmicznej, zwłaszcza tych zagrażających Ziemi. Dziś jesteśmy w stanie to dobrze ocenić w przypadku obiektów kilometrowych lub większych - ocenia się, że znamy większość tak dużych obiektów.

Obecnie główną troską badaczy są znacznie liczniejsze, a nieznane jeszcze obiekty rzędu 100 m. Takie mogą skutkować zniszczeniami podobnymi do tych, jakie przyniósł obiekt, który wytworzył krater Barringera w Arizonie.

Dziś znanych jest ponad 700 tysięcy planetoid, z czego prawie 20 tysięcy to tzw. Planetoidy Bliskie Ziemi. To wśród nich znajduje się ta najbardziej zagrażająca Ziemi podgrupa obiektów nazywana Planetoidami Zagrażającymi Ziemi. Im głównie będzie poświęcony wykład, w którym zostanie wyjaśnione, na czym polega badanie ewolucji orbit już znanych obiektów oraz jak ocenia się, kiedy są albo staną się niebezpieczne. Pokazane będzie, czy można precyzyjnie wyliczyć tor każdej z już znanych planetoid na najbliższe 100 lat.

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Nowe technologie w obrazowaniu żywych tkanek i komórek

Często, żeby zdiagnozować chorobę, określić powodowane przez nią zmiany czy zwyrodnienia trzeba je po prostu zobaczyć. Wbrew pozorom może stanowić to poważny problem, bo człowiek, w odróżnieniu od kijanki, nie jest przezroczysty, a zmiany zachodzą wewnątrz organizmu. Siłą rzeczy musimy ograniczyć się do takich obiektów, do których  światło może wejść, a potem wydostać się do układu pomiarowego. Jednak i w tym przypadku obraz może być na tyle rozmyty, że staje się praktycznie nieczytelny. Wykład będzie próbą odpowiedzi jak można sobie z takimi problemami poradzić, dzięki równoczesnemu zastosowaniu najnowszej aparatury optycznej i zaawansowanych metod teorii optyki.

  • śr., 2018-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Fizyka i zastosowania plazmy gorącej

Plazma jest zjonizowanym gazem składającym się z jonów i elektronów oraz ewentualnie atomów i cząsteczek. Ponad 90% widzialnej materii we Wszechświecie znajduje się w stanie plazmy. Plazma gorąca o temperaturze od kilku do kilkuset kelwinów składa się tylko z jonów i elektronów. W przyrodzie plazma gorąca znajduje się we wnętrzach gwiazd. Na Ziemi jest tworzona w broni termojądrowej i w specjalnych układach badawczych. W gorącej plazmie składającej się z jąder lekkich pierwiastków mogą zachodzić rekcje syntezy (fuzji) termojądrowej z wydzieleniem dodatkowej energii. Właśnie takie reakcje termojądrowe powodowały powstanie pierwszych pierwiastków po Wielkim Wybuchu i są generatorem energii w gwiazdach. Od kilkudziesięciu lat naukowcy pracują nad opanowaniem kontrolowanej fuzji w celu uzyskania wydajnego, bezpiecznego dla ludności i środowiska źródła energii. W reakcji fuzji biorą udział deuter i tryt, które są łatwo dostępnymi surowcami – pierwszy z wody morskiej, a drugi z litu bombardowanego neutronami. Badania fuzji realizowane są głównie w specjalnie budowanych toroidalnych komorach, nazywanych tokamakami i stellaratorami, w których plazma grzana różnymi metodami izolowana jest od ścianek komory układem pól magnetycznych. Jednym z takich projektów jest prototyp największego na świecie tokamaka-reaktora termojądrowego (projekt ITER) powstającego w ramach współpracy międzynarodowej przy udziale Polski i Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. Inną badaną metodą wykorzystania fuzji dla celów energetycznych jest zastosowanie laserów o wielkiej mocy do kompresji i grzania mikrotarcz zawierających mieszaninę deuteru i trytu. Instytut jest koordynatorem badań fuzji w Polsce w ramach programu europejskiego EUROfusion.

  • śr., 2018-09-26 13:00
Lekcja festiwalowa Nowoczesne technologie kosmiczne na świecie i w Polsce

Od listopada 2012 Polska jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jednak polska przygoda z kosmosem rozpoczęła się już dużo wcześniej. Nasi inżynierowie zaprojektowali do tej pory kilkadziesiąt instrumentów działających na różnych sondach europejskich i amerykańskich. Na wykładzie dowiemy się, które z polskich rozwiązań są najlepiej oceniane i konkurują z najbardziej zaawansowanymi technologiami kosmicznymi na świecie.  

  • czw., 2018-09-27 11:30