Biologia i robotyka w laboratoriach CNK

Zobaczysz na własne oczy, jak to możliwe, że z jednej żywej komórki roślinnej można uzyskać tysiące identycznych klonów roślin. Dowiesz się, na czym polega technologia hodowli roślin w laboratorium i jaki wpływ na tę hodowlę mają hormony roślinne. Nauczysz się, na czym polega praca sterylna - pracując pod specjalnymi komorami laminarnymi. Samodzielnie będziesz mógł sklonować wybraną przez siebie roślinę, którą po aklimatyzacji będziesz mógł hodować w domu. Dowiesz się, czym jest somatyczna embriogeneza.Nauczysz się krioprezerwacji, czyli zamrażania i przechowywania komórek w ciekłym azocie, w którym to mogą przetrwać całe wieki.

Wiedza nie składa się wyłącznie z faktów, zasad i teorii wyprowadzanych z obserwacji zjawisk i zdarzeń. Wiedza to także zdolność wykorzystywania informacji w racjonalny sposób. To też nieustanna interpretacja znaczenia zdarzeń i zjawisk oraz subiektywnie odczucie każdego z nas. Dlatego najlepiej pozyskiwać ją poprzez problemy badawcze, bazujące na tworzeniu i konstruowaniu własnych rozwiązań. Aby to osiągnąć na naszych zajęciach uczniowie zostaną postawieni przed wyzwaniem, w ramach którego będą mieli za zadanie w grupach zbudować urządzenie do śledzenia wzroku. W trakcie pracy poznają budowę kamery, działanie filtrów. Następnie spróbują zaprogramować urządzenie i przetestować wyniki swojej pracy. Te wszytki czynności pozwolą im wykorzystać wiedzę z zakresu fizyki, zdolności manualne oraz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu przedmiotów informatycznych.

wtorek, 24 Września, 2019 - 09:30
wtorek, 24 Września, 2019 - 12:30
środa, 25 Września, 2019 - 09:30
środa, 25 Września, 2019 - 12:30
Zajęcia będą odbywały się w laboratoriach biologicznym i robotycznym Centrum Nauki Kopernik.
Dodatkowe informacje:
Klasa zostanie podzielona na dwie 15- osobowe grupy.
Organizator:
mgr