Czy żywność żyje? O ruchu w brzuchu

W części mikrobiologicznej zaprezentujemy szeroki asortyment różnych produktów, głównie żywnościowych, wytworzonych z wykorzystaniem mikroorganizmów. Szczególną uwagę zwrócimy na dwie grupy produktów zawierających żywą mikroflorę, a obecnych w naszym codziennym życiu, wytworzonych przy udziale bakterii oraz grzybów (drożdży i pleśni). Uczniowie przekonają się, z jak dużą liczbą takich produktów stykają się na co dzień. W części praktycznej, po krótkim przeszkoleniu, każdy uczeń: (a) pozna podstawowe techniki laboratoryjne i sprzęt mikrobiologiczny; (b) wykona prawdziwy posiew mikrobiologiczny żywej kultury mikroorganizmu, który został wyizolowany z jednego z zaprezentowanych produktów żywnościowych; (c) zaobserwuje wzrost danego mikroorganizmu w postaci kolonii na płytce Petriego i wykona preparat mikroskopowy; (d) zaobserwuje pod mikroskopem komórki mikroorganizmów, z którymi pracował, i pozna różne kształty i ugrupowania bakterii oraz grzybów.
W części poświęconej układowi pokarmowemu uczniowie, śledząc na filmie/prezentacji multimedialnej drogę, jaką przebywa połykany kęs pokarmowy, zapoznają się z budową i działaniem przewodu pokarmowego i najważniejszym procesem, jaki w nim zachodzi, czyli trawieniem składników pokarmowych.  W części praktycznej przekonają się, jak trawione są najważniejsze składniki pokarmu - wykonają doświadczenia chemiczne, badając właściwości własnego enzymu trawiącego weglowodany. Aby poznać mechanizm procesu trawienia, wcielą się w enzymy trawienne człowieka, a także obliczą długość własnego przewodu pokarmowego. Uczniowie zapoznaja się także z rolą mikroorganizmów znajdujących się w przewodzie pokarmowym człowieka.

Typ szkoły i dziedzina:
czwartek, 26 Września, 2019 - 09:00
Czy żywność żyje, jakie mikroorganizmy zawiera? O ruchu w brzuchu, czyli co się dzieje i co się rusza w naszych brzuchach.
Dodatkowe informacje:
Każda klasa zostanie podzielona na dwie grupy. Każda grupa weźmie udział w obu warsztatach: 1. Czy żywność żyje? 2. O ruchu w brzuchu. Każdy z warsztatów będzie trwał 90 minut.
Małgorzata
Jałosińska