Fuzja jądrowa - czyli krótka historia o tym, jak sprowadzić Słońce na ziemię

Lekcję rozpoczniemy od wyjaśnienia, dlaczego jedną z kluczowych kwestii w dzisiejszych czasach jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Pokrótce zostaną omówione sposoby pozyskiwania energii, do których należą:

• spalanie nieodnawialnych paliw kopalnych, np. węgla kamiennego czy brunatnego,
  • energetyka odnawialna,
  • energetyka jądrowa,
  • energetyka termojądrowa (fuzja).

Szczegółowo zajmiemy się tematem opanowania kontrolowanej syntezy (fuzji) jądrowej, która może być w przyszłości źródłem energii bezpiecznej dla ludności i środowiska. W wyniku reakcji syntezy jądrowej lekkich pierwiastków, takich jak izotopy wodoru (deuter i tryt), zachodzącej w plazmie wydzielana jest energia, która może być wykorzystana praktycznie. Reakcje fuzji mogą zachodzić jedynie w określonych warunkach, podobnych do tych, które występują we wnętrzach Słońca i gwiazd. Uczniowie podczas lekcji dowiedzą się, na czym polega reakcja syntezy termojądrowej oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, aby w kontrolowany sposób można było ją realizować w warunkach laboratoryjnych. Poznają najważniejsze projekty dotyczące syntezy jądrowej prowadzone w Polsce i na świecie oraz sposób działania przyszłej elektrowni termojądrowej.

Zaprezentujemy uczniom ekspozycję upowszechniającą fuzję jądrową oraz odwiedzimy:

• Laboratorium układu plasma focus PF1000U,
  • Laboratorium Plazmowych Napędów Satelitarnych,
  • Laboratorium Laserów Wielkiej Mocy,
  • Laboratorium badań i zastosowań oddziaływań laser-tarcza.
wtorek, 24 Września, 2019 - 10:30
środa, 25 Września, 2019 - 10:30
Czy można sprowadzić Słońce na ziemię? Czy możliwe jest pozyskanie bezpiecznego źródła energii na tysiące lat? Nasi naukowcy odkryją przed Wami wszystkie tajniki fuzji jądrowej.
mgr inż.
Tomasz