Nie tylko jajko ma białko

Impreza przybliży dzieciom cudowny świat białek - molekuł, które laikom kojarzą się z jednym białkiem - jaja kurzego. Tymczasem każdy żywy organizm zawiera ich tysiące. Białka mają unikalną strukturę przestrzenną, która umożliwia im pełnienie różnorodnych funkcji (np. transportu innych molekuł, budowania naszego ciała,  przyspieszania reakcji chemicznych).  Wyznaczenie struktury białek stało się możliwe dzięki rozwojowi nowoczesnych technik biofizycznych.  Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, czym są białka dla biofizyków - czego chcieliby, a czego mogą dowiedzieć się o ich strukturze, jak wrażliwa na czynniki fizyczne (np. temperaturę, pH) jest struktura białek. Poznają także świecące na zielono białko, które umożliwia biologom oświetlenie wnętrza komórek.

Typ szkoły i dziedzina:
wtorek, 24 Września, 2019 - 09:00
wtorek, 24 Września, 2019 - 12:00
środa, 25 Września, 2019 - 09:00
środa, 25 Września, 2019 - 12:00
Dodatkowe informacje:
więcej informacji na stronie: http://festiwal-nauki.fuw.edu.pl/staging/
Organizator:
prof. dr hab.