Oczyszczanie przeciwciał monoklonalnych wyprodukowanych przez komórki hybrydomy

Numer: 
750

Przeciwciała to białka o ogromnym  i wciąż rosnącym potencjale biotechnologicznym i rynkowym, znajdujące zastosowanie  jako narzędzie w badaniach naukowych oraz jako nowoczesne leki, głównie w terapiach nowotworów. Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z jedną z podstawowych technik biotechnologii molekularnej, jaką jest chromatografia powinowactwa i wykorzystanie jej do  oczyszczania przeciwciał monoklonalnych wyprodukowanych przez komórki hybrydom, które uzyskano poprzez fuzję normalnego limfocytu B z komórkami nowotworowymi szpiczaka. Dzięki temu hybrydomy zachowują naturalne zdolności immunologiczne limfocytów B, uzyskując jednocześnie możliwość namnażania się bez ograniczeń podobnie jak komórki nowotworowe. 

W trakcie zajęć wykonamy eksperyment polegający na oczyszczaniu przeciwciał, a jego wyniki zweryfikujemy, wykorzystując elektroforezę SDS-PAGE, która odpowie nam, jaki był stopień i specyficzność wzbogacenia tych białek.

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
poniedziałek, 23 Września, 2019 - 10:00
wtorek, 24 Września, 2019 - 10:00
Czas trwania: 
150 minut
Opis skrócony: 
W trakcie zajęć wykonamy eksperyment polegający na oczyszczaniu przeciwciał, a jego wyniki zweryfikujemy, wykorzystując elektroforezę SDS-PAGE, która odpowie nam, jaki był stopień oczyszczenia.
Organizator: 
dr
Seweryn
Mroczek
mgr
Aleksandra
Bilska
Miejsce spotkania: 
Pawińskiego 5A
02-106 Warszawa
Gościnnie w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN