Podróż z laboratorium do szpitala, czyli długa droga naukowca do wdrożenia wyników badań

Ludzie chcą żyć coraz dłużej i w dobrym zdrowiu. W okresie ostatnich 100 lat średnia długość życia ludzi uległą podwojeniu, co nie nastąpiło nigdy wcześniej w naszej historii. Zawdzięczamy to głównie higienie, szczepieniom i antybiotykom – wynalazkom z dziedziny chemii, medycyny i biotechnologii. Ale chcemy, by długość naszego życia rosła dalej. Wytwarza to też presję na naukowców, by opracowywali nowe technologie i dalej wydłużali nasze życie. Niestety przenoszenie wynalazków z laboratoriów do firm, a potem do szpitali to bardzo trudny i długotrwały proces. Coraz większą rolę odgrywają w nim małe firmy tworzone przez naukowców na uczelniach. To one są obecnie jednym z głównych źródeł nowych pomysłów w technologiach informatycznych i biotechnologii medycznej. Na wykładzie przedstawimy, jak przebiega proces tworzenia takich firm i jakie na ich założycieli – naukowców – czekają wyzwania, przeszkody, problemy, ale też i nagrody!

Typ szkoły i dziedzina:
piątek, 27 Września, 2019 - 11:00
Wdrażanie wyników badań naukowych w praktyce, czyli długa droga z laboratorium do szpitala. Jak wdrażają wyniki badań naukowcy w Polsce i jakie czekają na nich wyzwania i nagrody.
prof. dr hab. inż.
Tomasz
Ciach
ul. Waryńskiego 1
Miejsce wykładu wskażą plakaty, banery i strzałki Festiwalu oraz Organizatorzy.