Sztuka w służbie władcy – o tym, jak z rycin i rysunków odczytywać historię

Numer: 
830

Obecnie w dobie mass mediów (np. telewizji, internetu) dotarcie z informacją do szerokiej rzeszy odbiorców jest niebywale łatwe. Choć nowożytni władcy europejscy nie dysponowali takimi narzędziami, znakomicie potrafili wykorzystać sztukę do celów propagandowych. Rzesze architektów, malarzy, rysowników, wreszcie rytowników pracowało nad tworzeniem wizualnej reprezentacji władcy i władzy. W oficjalnym przekazie niezwykle ważną rolę odgrywał wygląd monarszych rezydencji, oprawa publicznych uroczystości, sposób portretowania władców, a także sposób ukazywania wydarzeń historycznych, takich jak wygrane bitwy, podboje lub alianse polityczne. Mistrzostwo na tym polu osiągnął we Francji Ludwik XIV, a w Rzeczpospolitej Stanisław August.  

Wizyta w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie – miejscu przechowywania dzieł sztuki na papierze, a zarazem pracowni historyków sztuki pozwoli odpowiedzieć na kilka pytań. W jaki sposób wykorzystywać źródła ikonograficzne w badaniach historycznych? Jak badać grafikę i rysunek? Jak odnajdywać ukryty przekaz zakodowany w dziełach sztuki?

W czasie wizyty uczniowie poznają warsztat badacza: narzędzia wykorzystywane do pracy z grafiką i rysunkiem oraz  metody badawcze. Przede wszystkim jednak będą mieli okazję podziwiać oryginalne dzieła sztuki, które bardzo rzadko bywają pokazywane publiczności, najczęściej w czasie wystaw.

Termin: 
środa, 25 Września, 2019 - 10:00
piątek, 27 Września, 2019 - 10:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Uczniowie zwiedzą miejsce przechowywania dzieł sztuki na papierze. Zobaczą, jak badać grafikę i rysunek, jak odnajdować ukryty przekaz i jak wykorzystać źródła ikonograficzne do badań historycznych.
Dodatkowe informacje: 
pokaz oryginalnych prac
dr
Małgorzata
Biłozór-Salwa
mgr
Przemysław
Wątroba
Miejsce spotkania: 
ul. Dobra 56/66
00-312 Warszawa