Osoba z niepełnosprawnością w badaniach naukowych, stereotypach i w rzeczywistości

Numer: 
882

Badania naukowe dostarczają nam wiedzy na różne tematy. Wiele z nich dotyczy funkcjonowania osób doświadczających  różnego rodzaju niepełnosprawności. Czy jednak możemy z całym przekonaniem na podstawie tych badań orzec, jaka jest charakterystyka osoby z niepełnosprawnością i w jaki sposób może ona doświadczać problemów zdrowotnych? Z pewnością mamy tu pewne ograniczenia. Jeszcze więcej trudności nastręcza rozumienie osób, które funkcjonują nieco inaczej niż my, na podstawie niepopartych naukowo opinii społecznych, zawierających niejednokrotnie myślenie stereotypowe. 

Poznanie osoby doświadczającej problemów zdrowotnych i rozwojowych wymaga wiedzy, wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka, dlatego celem spotkania będzie uwrażliwienie młodych uczestników na to, w jaki sposób można starać się  rozumieć osoby, których funkcje ciała działają w odmienny sposób, oraz jak mądrze towarzyszyć im w różnych wymiarach ich życia. Zajęcia będą mieć charakter warsztatowy i konwersatoryjny, lecz przede wszystkim będą bazować na doświadczeniu osobistym poprzez konfrontowanie się z wyreżyserowanymi sytuacjami ograniczającymi codzienną aktywność. 

Forma: 
Termin: 
wtorek, 24 Września, 2019 - 10:30
Czas trwania: 
105 minut
Opis skrócony: 
Celem spotkania będzie uwrażliwienie młodych uczestników na to, w jaki sposób można starać się rozumieć osoby z niepełnosprawnościami oraz jak mądrze towarzyszyć im w różnych wymiarach ich życia.
dr
Anna
Dąbrowska-Zimakowska
Miejsce spotkania: 
ul. Marymoncka 34
00-968 Warszawa