Akademia Pedagogiki Specjalnej Wydział Stosowanych Nauk Społecznych

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Legendy miejskie

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak tworzą się legendy miejskie i jak stają się częścią kultury masowej. Poznają najpopularniejsze legendy, które powstały w naszym kraju (np. Czarny Roman, pociąg Piłsudskiego, tajne tunele w Warszawie) i na świecie (np. kangur we fraku, sprawa Dreyfusa, protokoły mędrców Syjonu). 

  • pon., 2019-09-23 10:30
Lekcja festiwalowa Harry Potter - wielki czarodziej

W trakcie zajęć podejmiemy wraz z uczestnikami próbę krytycznej analizy treści cyklu Joanne Rowling o młodym czarodzieju. Wspólnie zastanowimy się kto jest fanem uniwersum, dlaczego wybrali akurat uniwersum potterowskie i kim są fani aktywni, tworzący własne historie stanowiące uzupełnienie - lub alternatywę - dla utworów kanonicznych.

  • pon., 2019-09-23 11:30
Lekcja festiwalowa Nasz fascynujący mózg - jak jest zbudowany i jak działa

W trakcie lekcj:i 1. omówię najważniejsze części mózgu i pokażę je na trójwymiarowym modelu,  2. pokażę, które części mózgu odpowiadają za to, że czujemy konkretne części naszego ciała, możemy się poruszać, widzieć, mówić, myśleć, czy pisać, 3. co się dzieje, gdy mózg zaczyna chorować i niektóre jego części nie mogą działać prawidłowo.

  • pon., 2019-09-23 12:30
Lekcja festiwalowa Przemoc polityczna - czy czeka nas krwawa rewolucja?

W trakcie zajęć podejmiemy wraz z uczestnikami próbę określenia, czym jest przemoc polityczna. W jaki sposób się manifestuje? W jakich typowych, historycznie ukształtowanych i odrębnych formach występuje? Ilu spośród Polaków to pacyfiści – „gołębie”, a ilu to gloryfikatorzy przemocy politycznej – „jastrzębie”? Kim są Polacy potępiający, a kim Polacy aprobujący użycie przemocy politycznej?

  • pon., 2019-09-23 12:30
Lekcja festiwalowa Warsztat umiejętności komunikacyjnych

Uczestnicy warsztatów w sposób praktyczny będą mogli zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie efektywnej komunikacji interpersonalnej. Kompetencje w tym obszarze przydatne są w wielu sytuacjach życiowych– relacjach interpersonalnych  i związkach, a także w rozumieniu sytuacji społecznych. Podczas zajęć odbiorcy będą mogli zapoznać się z wybranymi aspektami  komunikacji interpersonalnej, na które zazwyczaj nie zwraca się uwagi lub nie zdaje się  sobie sprawy z ich mechanizmów.

  • wt., 2019-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Ochrona praw osób chorujących psychicznie

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z przykładami łamania praw osób chorujących psychicznie oraz sposobami ochrony tej grupy osób przed nadużyciami.

  • wt., 2019-09-24 10:30
Lekcja festiwalowa Stres - jak sobie z nim radzić

Stres jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka, który istotnie wpływa na jego funkcjonowanie w każdym aspekcie. Uczestnicy zdobędą wiedzę dotyczącą istoty stresu i tego, jak się przejawia. Zapoznają się także z możliwościami radzenia sobie ze stresem.

  • wt., 2019-09-24 11:00
Lekcja festiwalowa Hybristofilia – kiedy kobieta kocha przestępcę

Uczestnicy zajęć zapoznani zostaną ze zjawiskiem hybristofilii, czyli pociągiem kobiet do mężczyzn, którzy popełnili zbrodnię. Uczestnicy zostaną zapoznani z przykładami tego zjawiska.

  • wt., 2019-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa Relaksacja – czym jest i jak pomaga

Uczestnicy warsztatu zostaną zapoznani z wybranymi formami relaksacji. Przekazana wiedza pokaże istotną rolę relaksacji w życiu codziennym człowieka. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest relaksacja, jakie są jej metody, a także w jaki sposób i kiedy ją stosować.

  • wt., 2019-09-24 12:00
Spotkanie festiwalowe Poznaj swoją osobowość

Celem warsztatu jest nabycie wiedzy na temat istniejących koncepcji osobowości poprzez ukazanie znaczenia czynników biologicznych, psychologicznych i społeczno-kulturowych, poznanie dynamiki funkcjonowania osobowości, a także zapoznanie z istniejącymi metodami opisu osobowości wraz z możliwością profesjonalnej autodiagnozy oraz interpretacji.

Warsztat jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Nauki społeczne
  • pt., 2019-09-27 18:00
Spotkanie festiwalowe Przemoc wobec dzieci - diagnoza zjawiska i procedury postępowania

Celem zajęć jest poszerzenie wiedzy na temat objawów krzywdzenia dzieci, procedury "Niebieskiej Karty" oraz przepisów prawnych dotyczących postępowania w sytuacji podejrzenia występowania przemocy wobec dziecka. Uczestnicy zajęć poznają narzędzia pomagające zweryfikować podejrzenie występowania przemocy w rodzinie wobec dziecka oraz zapoznają się z algorytmami postępowania na konkretnych przykładach.

Grupa wiekowa: osoby dorosłe - pracownicy systemu oświaty - pedagodzy, psycholodzy oraz studenci pedagogiki i psychologii

Nauki społeczne
  • pt., 2019-09-27 18:00
Spotkanie festiwalowe Osobowość a zaburzenia osobowości

Celem zajęć jest nabycie wiedzy na temat istniejących koncepcji zaburzeń osobowości poprzez ukazanie znaczenia czynników biologicznych, psychologicznych i społeczno-kulturowych, poznanie dynamiki funkcjonowania osobowości, a także zapoznanie z istniejącymi metodami diagnozy zaburzeń osobowości oraz wskazanie sposobów i kierunków oddziaływań terapeutycznych.

Grupa wiekowa: osoby dorosłe

Nauki społeczne
  • pt., 2019-09-27 19:00
Spotkanie festiwalowe Terapia behawioralna w pracy z trudnymi zachowaniami dzieci

Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawowe założenia terapii behawioralnej w pracy z dziećmi z zachowaniami problemowymi. Omówione zostaną przykłady interwencji oraz skuteczne techniki terapeutyczne m.in. systemy żetonowe, pakiety przywilejów,  metody skutecznego wydawania poleceń, zasady i konsekwencje oraz techniki radzenia sobie z dziecięcymi  wybuchami złości.

Grupa wiekowa: osoby dorosłe pracujące z dziećmi, studenci pedagogiki, psychologii,

Nauki społeczne
  • pt., 2019-09-27 19:00