Instytut Slawistyki PAN

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Sytuacja języka niemieckiego w Polsce po 1945 roku (na podstawie relacji świadków historii)

Zgodnie z wykładnią PRL-u powojenna Polska była krajem jednolitym narodowościowo i językowo. Jednakże, mimo przesiedleń, język niemiecki pozostał wciąż żywy na przyłączonych do państwa polskiego Śląsku, Pomorzu i Mazurach. W naszym wystąpieniu opowiemy o doświadczeniach świadków historii i o losach języka niemieckiego w Polsce po 1945 roku. 

Nauki humanistyczne
  • pon., 2019-09-23 18:00
Lekcja festiwalowa Dlaczego miód jest słodki?

Opowiadania i mity wokół wątków pszczelich i solarnych, pochodzące głównie z tradycji bałkańskiej i greckiej. Dowiecie się, jak to właściwie z tym miodem było i jak słońce chciało się ożenić. Opowiemy wam o sporach wszelkiego stworzenia z najwyższymi siłami. Wśród różnych pszczelich darów pojawi się także wosk, odwiedzą nas znani mityczni bohaterowie: Glaukos oraz Ikar i Dedal. Nie zabraknie także pszczelich tańców - wywijańców, wszystko dla amatorów miodu  i pszczół. 

  • wt., 2019-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Opowieści o małych łobuziakach i łobuzicach

Opowieści dla grzecznych i niegrzecznych dzieci oraz ich grzecznych i niegrzecznych rodziców: o urwisach, wisusach, drapichrustach i innych nicponiach! Nie zabraknie w nich wspólnego hasania i rozrabiania w gronie największych gwiazd tej dyscypliny:  Anielki Złośnicy i Asmodeusza z Krainy Ognia i Westchnień.

  • wt., 2019-09-24 11:30
Spotkanie festiwalowe Zanik języka polskiego na Bukowinie

Wykład dotyczyć będzie mowy mniejszości polskiej na Bukowinie (w części rumuńskiej oraz ukraińskiej). Pokazane zostaną przyczyny utraty lub zachowania dziedzictwa kulturowego, jakim jest mowa polska,  w tym wpływ czynników pochodzących z wszystkich trzech poziomów struktury społecznej: mikro (rodzina, sąsiedztwo), mezo (zrzeszenia i organizacje) i makro (instytucje państwowe, Kościół uniwersalny). To, na ile język polski stanowi kod komunikacji w rodzinie i sąsiedztwie, przekłada się na poziom praktycznej znajomości polszczyzny mieszkańców Bukowiny. 

  • czw., 2019-09-26 18:00
Spotkanie festiwalowe Ratowanie ginących języków: od teorii do praktyki

Spośród kilku tysięcy języków używanych na świecie większość jest poważnie zagrożona wyginięciem. Od kilkudziesięciu lat podejmowane są na świecie liczne działania rewitalizacji języków, które utraciły swój zasięg i użytkowników. Przywracanie języka do domen, w których nie jest już używany, a także poszerzanie liczby użytkowników o osoby, które wcześniej się tym językiem nie posługiwały (new-speakers), jest podstawowym zadaniem rewitalizacji. Również na terenie Polski istnieją do dziś małe języki, nieuwzględnione ani w „Ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym”, ani też w „Europejskiej karcie języków regionalnych lub mniejszościowych”. Do języków tych należy m.in. mazurski i wilamowski. W naszym wystąpieniu opowiemy, czym jest rewitalizacja i jakie działania są podejmowane, aby ocalić te małe, autochtoniczne języki.

 

Nauki humanistyczne
  • pt., 2019-09-27 18:00