Archeologia i barbarzyńcy sprzed 2 tysięcy lat

Numer: 
23

Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak przebiegają wykopaliska archeologiczne, jakim sprzętem i narzędziami posługują się badacze? Następnie otrzymają szpachelki, pędzelki, metrówki, aby odkrywać „obiekty” i „zabytki” w zaaranżowanym wykopie. Zorientują się, do czego służy i jak działa niwelator oraz w jaki sposób wykonuje się dokumentację znalezisk. Dzieci będą eksplorować pozostałość po piecu hutniczym, a także odkrywać „artefakty” pozostawione przez mieszkańców osad hutniczych.

Odnalezione przedmioty będą stanowić inspirację do wykonania ich replik, a tym samym do zapoznania się z życiem codziennym naszych przodków. Uczestnicy zajęć spróbują posklejać odkrywane fragmenty naczyń. Znajdując fragment grzebienia poznają warsztat pracy grzebieniarza,. Ponadto będą mogli utkać krajkę na bardku, filcować czy też uszyć mieszek, co przybliży im wiedzę o ubiorze sprzed 2 tysięcy lat.

Uzupełnieniem spotkania będzie możliwość zwiedzania stałej ekspozycji "Przedświt. Mazowieckie centrum metalurgiczne z przełomu er"

Termin: 
sobota, 28 Września, 2019 - 11:00
Czas trwania: 
240 minut
Opis skrócony: 
Jak pracuje archeolog - w jaki sposób odkrywa zabytki, jak je dokumentuje? Poznawanie życia codziennego naszych przodków na podstawie odkrywanych zabytków połączone z warsztatami wykonywania replik.
Dodatkowe informacje: 
Zwiedzanie wystawy stałej "Przedświt - Mazowieckie centrum metalurgiczne z przełomu er"
mgr
Iwona
Szymańska
mgr
Agnieszka
Drzażdżyńska
mgr
Krystyna
Koza
mgr
Robert
Janiszewski
Miejsce spotkania: 
plac Jana Pawła II 2
05-800 Pruszk ów