Biologia molekularna – co piszą w podręcznikach, a jak jest naprawdę?

Biologia molekularna to dziedzina, która fascynuje wiele osób, ale często jest odbierana jako hermetyczna i trudna do zrozumienia. Problem ten jest szczególnie istotny, gdy weźmie się pod uwagę aparaturę stosowaną w badaniach białek i kwasów nukleinowych, która jest niedostępna w szkołach. Proponowany wykład jest zaproszeniem do świata biologii molekularnej – przewodnikami będą nauczyciel akademicki Wydziału Biologii UW i student Wydziału Fizyki UW realizujący badania dotyczące struktury białek w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych. Poprowadzą oni krok po kroku po niezwykłym świecie cząsteczek, które oddziałując ze sobą, czynią komórkę żywą. Podróż rozpocznie się od odczytania informacji genetycznej, a skończy na skomplikowanej sieci oddziaływań między białkami. Na wykładzie zostaną poruszone tematy opisywane w podręcznikach licealnych, ale zostaną one uzupełnione o wyniki najnowszych badań.

wtorek, 24 Września, 2019 - 16:00
Zapraszamy do świata biologii molekularnej – od odczytywania informacji genetycznej do skomplikowanej sieci oddziaływań między białkami. Opowiemy o wynikach najnowszych badań naukowych.
Organizator:
Współorganizator:
Wydział Fizyki UW
Takao
Ishikawa
licencjat
Mikołaj
Kuska
ul. Pasteura 5
Budynek Wydziału Fizyki UW, Warszawa, wejście z rogu ulic Pasteura i Pogorzelskiego, sala 1.40 na I piętrze. Więcej informacji na stronie: http://festiwal-nauki.fuw.edu.pl/