Socjologia (z)użyta? O (nad)używanych pojęciach, które słyszysz na co dzień

Numer: 
390

Spotkanie ma charakter alternatywnego, zanurzonego w kulturze popularnej i doniesieniach medialnych,  „mikrowprowadzenia” do socjologii wraz z omówieniem istotnych, nierzadko nadużywanych pojęć i teorii socjologicznych. Wspólnie podejmiemy próbę rekonstrukcji wybranych zagadnień, w sposób twórczy i humorystyczny. Punktem wyjścia jest obserwacja nieświadomego użycia pojęć socjologicznych.

Wspólnie zastanowimy się nad „utartymi zwrotami”, obecnymi w przestrzeni publicznej, które swe źródło mają właśnie w socjologii. Wykorzystamy materiały naukowe, popularnonaukowe, wizualne (np. filmy, blogi, komiksy, piosenki, artykuły prasowe).

Główną metodą pracy będzie dyskusja poprzedzona wprowadzeniem, prowadzona na podstawie wybranych materiałów.

Dzięki uczestnictwu w zajęciach słuchacze zyskają podstawy wyobraźni socjologicznej – orientację w życiu społecznym i rozumienie współczesnych zjawisk życia zbiorowego oraz będą gotowi do pogłębiania wiedzy socjologicznej na własną rękę.

Spotkanie przeznaczone jest w sposób szczególny dla pasjonatów świata społecznego i osób lubiących twórcze dyskusje, także tych, które studiowanie mają jeszcze przed sobą.

Dla osób, które ukończyły studia/studiują na kierunku socjologia/politologia/dziennikarstwo lub pokrewne, spotkanie może być „wtórne”, nie odkrywcze. 

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Termin: 
niedziela, 29 Września, 2019 - 11:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Punktem wyjścia będzie dyskusja nad popularnymi pojęciami socjologicznymi, obecnymi w języku potocznym czy prasie. Wspólnie podejmiemy twórczą próbę objaśnienia (często nadużywanych) pojęć.
Organizator: 
mgr
Aleksandra
Belina
Miejsce spotkania: 
Karowa 18
00-927 Warszawa
parter, sala im. Stefana Nowaka