podstawy przedsiębiorczości

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Wybrane elementy prowadzenia działalności gospodarczej przez spółki handlowe

Kodeks spółek handlowych wskazuje kilka typów spółek, w jakich dozwolone jest w Polsce prowadzenie działalności gospodarczej. Są to spółki: jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne.

Każda ze spółek handlowych musi wykonywać pewne obowiązki wynikające z prawa, m.in.: prowadzenie księgowości, sporządzanie sprawozdań finansowych czy płacenie podatków dochodowych. Nie są to jednak jedyne formy organizacyjnoprawne, w jakich dozwolone jest prowadzenie działalności.

Prowadzenie księgowości pełnej czy uproszczonej zależy m.in. od przyjętej formy organizacyjnoprawnej. Istotne jest również to, kto jest wspólnikiem takiej spółki.

Sprawozdania finansowe sporządzane w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości można poklasyfikować na 3 grupy sprawozdań rozbudowanych oraz 3 grupy sprawozdań uproszczonych. Faktycznie jest to kilka dokumentów sporządzanych z wykorzystaniem danych z ksiąg rachunkowych.

Podatki dochodowe stanowią jedynie jeden z tytułów podatkowych obciążających działalność przedsiębiorców. Ze względu na ustawy o podatkach można wskazać 2 kategorie podatników: PIT i CIT. Podatnicy PIT mają do wyboru spośród 4 form opodatkowania dochodów, a podatnicy CIT mogą skorzystać ze zniżki wobec podatku liniowego (mały podatnik).

  • wt., 2019-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Trendy na rynku FMCG (fast moving consumer goods)

Rynek FMCG to rynek dóbr szybko rotujących, takich jak produkty spożywcze, środki czystości lub kosmetyki. W dzisiejszym świecie nowych technologii, rosnącej konkurencji, zwiększającej się presji na wyoską jakość i personalizację produktów – rynek FMCG jest jedną z bardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki. Ze względu na swoją specyfikę rynek jest też do pewnego poziomu odporny na kryzysy.

Między rynkiem FMCG, a konsumentem istnieje bardzo silna zależność – z jednej strony producenci kreują zachowania konsumentów, z drugiej muszą adresować ich potrzeby. Celem zajęć jest zatem zrozumienie, jakie obecnie panują trendy w branży FMCG – jak zmiany na tym rynku wpływają na życie konsumentów i czego mogą się oni spodziewać w nadchodzących latach?

Pierwsza część zajęć będzie poświęcona przedstawieniu rynku, jego cech charakterystycznych oraz podmiotów działających na tym rynku. Druga część zajęć skupi się na przedstawieniu ważniejszych trendów na tym rynku, w tym trendzie zdrowotnym, trendzie produktów funkcjonalnych, trendzie e-commerce oraz na tym, jaki wpływ miał zakaz handlu w niedziele na branżę FMCG.

  • czw., 2019-09-26 09:00
Lekcja festiwalowa Umowy: kiedy i jak je zawieramy?

Co to jest umowa? O czym mówi zasada swobody umów? Co to jest zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych? Jakie są rodzaje umów i sposoby (formy) ich zawierania? Kiedy zawarta umowa jest nieważna? Jakie mogą być konsekwencje niewykonania umowy?

  • czw., 2019-09-26 11:00
Lekcja festiwalowa Inwestycje w sztukę

       Inwestycje w sztukę.

  • Rynek sztuki.
  • Typy nabywców dzieł sztuki (handlarz, marszand, inwestor, kolekcjoner).
  • Cechy inwestycji (niska płynność, podaż nie ma charakteru ciągłego, preferencje podatkowe, sukces inwestora zależący od wielu czynników).
  • Wycena. Porównywanie dzieł sztuki pozwala na określenie pewnych determinant m.in.: klasa i pozycja twórcy na rynku sztuki, tematyka i oryginalność prac, okres twórczości, w którym powstało dzieło, podaż dzieł danego twórcy, moda trendy, style w sztuce, autentyczność pracy, czynniki specyficzne.
  • Bezpośrednie inwestycje w sztukę. Zakup od artysty, galerii, podczas licytacji lub w ofercie poaukcyjnej.
  • Rodzaje aukcji. Angielska (licytacja w górę), holenderska (licytacja w dół), aukcja w systemie Vickery. Aukcje internetowe.
  • Domy aukcyjne. Najważniejsze domy aukcyjne na świecie. Polskie domy aukcyjne. Prowizje.
  • Inwestowanie pośrednie. Fundusze inwestycyjne na rynku sztuki.
  • Strategie funduszy rynku sztuki.
  • Art banking na świecie i po polsku.

      Inwestycje w rynek sztuki – zalety i ograniczenia.

  • pt., 2019-09-27 12:00