Nauki społeczne

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Jak w XXI wieku łamie się prawa osób chorujących psychicznie

Uczestnicy poznają ujawnione w ostatnich latach w Polsce najbardziej wstrząsające przypadki łamania praw osób chorujących psychicznie.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Kim są i co robią na co dzień ukraińskie kobiety - migrantki mieszkające Polsce?

Celem wystąpienia jest ukazanie biografii ukraińskich kobiet -  migrantek mieszkających i pracujących w Polsce. Autorka przede wszystkim postara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ukraińskie kobiety podejmują decyzję o migracji, niejednokrotnie pozostawiając w ojczyźnie zarówno swoich mężów, jak i dzieci. Jednocześnie referentka zwróci uwagę na problemy i trudności, z którymi w Polsce borykają się ukraińskie kobiety – migrantki, a także ukaże ich nadzieje i marzenia dotyczące lepszego życia.  

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Kryzys migracyjny i uchodźcy

Podczas warsztatu poruszone zostaną najważniejsze kwestie związane z kryzysem migracyjnym w Europie. Uczestnicy dowiedzą się, jak polska młodzież postrzega uchodźców, jak uchodźcy Europę i Europejczyków.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Legendy miejskie

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak tworzą się legendy miejskie i jak stają się częścią kultury masowej. Poznają najpopularniejsze legendy, które powstały w naszym kraju (np. Czarny Roman, pociąg Piłsudskiego, tajne tunele w Warszawie) i na świecie (np. kangur we fraku, sprawa Dreyfusa, protokoły mędrców Syjonu).

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Stres - jak sobie z nim radzić

Stres jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Uczestnicy zdobędą wiedzą na temat stresu i jego przejawów. Poznają także sposoby radzenia sobie ze stresem.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Miasto przyszłości

W ramach zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać przemiany miast w Polsce po 1989 roku oraz dowiedzieć się, jak miasta prawdopodobnie będą wyglądać w 2100 roku.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-22 12:30
Spotkanie festiwalowe "Cóż tam, panie, w polityce?". Postprawda i postpolityka, czyli chleb powszedni polskiego dyskursu

Czym jest bańka informacyjna i czy można ją przebić? Czy rzeczywistość społeczną czeka zalew informacji różnej jakości, podawanych jako fakty? Kto ma interes w powielaniu niepokojących "fejków"? Czy jesteśmy skazani na rzeczywistość rywalizujących ze sobą prawd, będących dobrze zakamuflowanymi kłamstwami? Czy za zjawisko postpolityki odpowiada jedynie komercjalizacja mediów i polityki? Wspólnie z uczestnikami spotkania podejmiemy dyskusję wokół postawionych i rodzących się pytań.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-22 13:00
Spotkanie festiwalowe Święta prawda, też prawda i nieprawda - o stereotypach dotyczących osób chorujących psychicznie

Uczestnicy warsztatu będą mogli poznać najczęściej występujące w świadomości społecznej wyobrażenia dotyczące osób chorujących psychicznie oraz przekonać się, czy są prawdziwe. Warsztaty będą prowadzone przez psychologa oraz osobę z doświadczeniem choroby psychicznej.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-22 13:00
Spotkanie festiwalowe Warsztaty umiejętności komunikacyjnych

Uczestnicy warsztatów będą mogli zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu efektywnej komunikacji interpersonalnej. Podczas zajęć będą mogli także poznać aspekty komunikacji, na które zazwyczaj nie zwraca się uwagi.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-22 13:00
Spotkanie festiwalowe Eksploracja opuszczonego miasta

Uczestnicy dowiedzą się kilku ciekawych rzeczy o grupie eksploratorów takich wytworów cywilizacji, które dla zwykłego człowieka są niedostępne - kim są, co ich pchnęło do eksploracji i jakie obiekty próbują poznać. Wszystko zostanie zilustrowane fotografiami i fragmentami filmów z rzeczywistych eksploracji.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-22 14:00
Spotkanie festiwalowe Ludobójstwa. Anatomia ludzkiej destrukcyjności

W tym roku obchodzimy 70. rocznicę uchwalenia Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Jej współtwórcą był polski prawnik Rafał Lemkin. Wiek XX bywa określany „stuleciem ludobójstw”. Ale ryzyko kolejnych ludobójstw nie jest zerowe. Wykład będzie popularnym wprowadzeniem do studiów nad ludobójstwem. Zostaną przedstawione zagadnienia prawne, psychologiczne i socjologiczne oraz omówione wybrane studia przypadków.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-22 15:00
Spotkanie festiwalowe O profesjonalizacji fanów - krótka historia amatorskich tłumaczeń japońskich gier przygodowych

Powieść wizualna - gatunek japońskich gier komputerowych, gdzie głównymi środkami przekazu są tekst i statyczne ilustracje w stylu anime, jest relatywnie mało znana na Zachodzie - pomimo tego, w ciągu ostatnich 20 lat jej anglojęzyczni fani przetłumaczyli ponad 200 tego typu tytułów, często bogatszych w tekst niż wielotomowe, książkowe sagi. Po szczycie aktywności ok. 2010 roku, ten prężny „przemysł” amatorskich tłumaczeń zaczął jednak wygasać – jak do tego doszło i co stało się z jego uczestnikami?

Nauki społeczne
 • ndz., 2018-09-23 11:00
Spotkanie festiwalowe Czy serwis społecznościowy jest nową wspólnotą?

W 2017 roku Mark Zuckerberg zapowiedział budowanie globalnej wspólnoty. Czy portal społecznościowy jest naszym nowym domem? Czym są wspólnoty wirtualne? Kim są ich członkowie? Dlaczego odgrywają coraz większą rolę? 

Nauki społeczne
 • ndz., 2018-09-23 13:00
Spotkanie festiwalowe O kobietach w męskich zawodach, czyli... czy jesteśmy gotowi na kobietę dyrektora?

Wykład będzie opowieścią o kobietach, które zdecydowały się wkroczyć do świata tradycyjnie uznawanego za męski, czyli świata dyrektorów, menedżerów wysokiego szczebla i naukowców. Prezentacja będzie oparta na wynikach badań przeprowadzonych przez ośrodek badawczy DELab UW opisujących wizerunek kobiety na dzisiejszym rynku pracy i będzie próbą zdiagnozowania roli i znaczenia kobiet w świecie, w którym do tej pory obecni byli praktycznie wyłącznie mężczyźni.

Nauki społeczne
 • ndz., 2018-09-23 15:00
Spotkanie festiwalowe Migracje międzynarodowe – fakty i mity

Opowiemy Wam i wyjaśnimy, jakie problemy wiążą się z pomiarem migracji ludzi, zaprezentujemy podstawowe statystyki migracyjne i opowiemy, jak poprawnie je interpretować. Podczas wykładu poprosimy uczestników o zainstalowanie aplikacji Kahoot, która służy do przeprowadzania quizów podczas wydarzeń publicznych, i na żywo sprawdzimy, na ile jesteśmy w stanie odróżnić migracyjne fakty od mitów.

Nauki społeczne
 • pon., 2018-09-24 18:00
Spotkanie festiwalowe Warsztaty świetnego mówcy

Zajęcia warsztatowe, na których uczestnicy zapoznają się z zasadami atrakcyjnego wystąpienia publicznego i poćwiczą ich zastosowanie. Pod lupę weźmiemy zarówno język niewerbalny (m. in.: postawa, gesty, kontakt wzrokowy), jak i treść wypowiedzi (m. in. struktura, język, formy wyrazu). Zajmiemy się też tematem tremy, wchodzenia w kontakt ze słuchaczami czy reagowania w momentach zaskoczenia.

Nauki społeczne
 • wt., 2018-09-25 15:00
Spotkanie festiwalowe Opowieść o doświadczaniu lęku przez osoby z diagnozą schizofrenii

Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym, które wywołuje przede wszystkim skojarzenia z takimi objawami jak głosy omamowe lub urojenia prześladowcze. Znacznie mniejszą wagę przykłada się w diagnozie i rozumieniu tego zaburzenia innemu powszechnemu doświadczeniu tej grupy osób - doświadczaniu lęku. Osoby te - obok odczuwania lęku znanemu każdemu człowiekowi (np. obaw wokół wyniku jakiegoś egzaminu) – doświadczają lęku związanego z własnymi psychotycznymi doznaniami. Nasilenie tego typu lęku bywa bardzo duże, co ilustruje następujący przykład: osoby, które przeżyły psychozę oraz przebywały w obozie koncentracyjnym w trakcie drugiej wojny światowej, deklarowały, że psychotyczne doznania były bardziej przerażające niż zamknięcie w obozie zagłady. Dane ilościowe potwierdzają kliniczne intuicje, że nasilenie lęku u osób z diagnozą schizofrenii jest wysokie. Jest ono podobne co w grupie osób z diagnozą zaburzeń lękowych. W toku wykładu zostaną zaprezentowane dane empiryczne – przede wszystkim o charakterze jakościowym – w celu próby budowy opowieści o tym, w jaki sposób osoby z diagnozą schizofrenii doświadczają lęku.

Nauki społeczne
 • wt., 2018-09-25 16:00
Spotkanie festiwalowe Psychologia jedzenia – jak mózg smakuje jedzenie?

1) Czy jedzenie smakuje tak, jak je czujemy, widzimy i słyszymy?
Odbiór wrażenia smaku jest kształtowany przez 5 zmysłów. Sprawdzimy podczas warsztatu, jak każdy z nich wpływa na smakowitość.
2) Skąd wiem, ile jemy i czy wzrok nas nie oszukuje?
Wskazówki z otoczenia sugerują, ile powinniśmy zjeść, ale czy nie wyprowadzają nas na manowce?
Sprawdzimy, jakie iluzje powiększają nasz talerz.
3) Ukształtuj swój styl jedzenia!
Wiedza jest przydatna, jak wiemy, co z nią zrobić.
Cel: Zbudowanie świadomości codziennej czynności – JEDZENIA

Nauki społeczne
 • wt., 2018-09-25 17:00
Spotkanie festiwalowe Wędrująca Afryka

Kontynent afrykański jest miejscem masowych przemieszczeń ludności, z których część stanowią te powodowane zmianami i ograniczeniami ze strony środowiska przyrodniczego. Na ile wynikają one ze zmian klimatu? Jaki wpływ mają na życie ludzi i w jakim stopniu determinują ich wybory dotyczące miejsca zamieszkania? Czy można żyć w ciągłym ruchu i co takie życie ułatwia, a co uniemożliwia?

Nauki społeczne
 • wt., 2018-09-25 18:00
Spotkanie festiwalowe Quo vadis, Europo? Przyszłość procesu integracji europejskiej

 Spotkanie ma na celu odpowiedź na pytanie, w jakim kierunku zmierza Europa. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się o głównych przesłankach procesu integracji europejskiej. Odbędzie się również dyskusja o bieżących problemach Europy i potencjalnych scenariuszach integracji lub dezintegracji kontynentu.

Nauki społeczne
 • śr., 2018-09-26 15:30
Spotkanie festiwalowe Centaur w cyfrowym świecie, czyli o zachowaniach konsumenckich w sieci

Czy zachowania konsumentów na świecie coraz bardziej się ujednolicają, czy wprost przeciwnie - coraz bardziej się różnicują? 

Nauki społeczne
 • śr., 2018-09-26 16:30
Spotkanie festiwalowe Odyseja europejska 2004

2004 rok to ważna data, która, co pokaże historia, zmieniła trwale polskie społeczeństwo pod wieloma względami. Mobilność międzynarodowa Polaków, uwolniona wówczas z wizowych restrykcji, wybuchła na nowo, a Polacy, tak rzadko widziani dotychczas w Londynie, Dublinie czy na samotnej Islandii, pojawili się tam na masową skalę. Czym cechowała się polska emigracja tego czasu? Czy była różna od tej historycznej i dlaczego?

Nauki społeczne
 • śr., 2018-09-26 18:00
Spotkanie festiwalowe New Metropolitan Mainstream - wirtualne mapowanie warszawskiej urbanizacji

New Metropolitan Mainstream to międzynarodowy projekt z pogranicza nauki i aktywizmu, badający - mapujący - nowe procesy urbanizacji w wybranych miastach globu. Pod egidą sieci INURA (International Network for Urban Research and Action) powstało już kilkadziesiąt map, pokazujących różne aspekty procesów metropolizacji. Począwszy od wykształcających się lokalnych centrów, przez obszary nieformalnej urbanizacji i degradacji środowiskowej, po enklawy biedy i luksusu oraz flagowe inwestycje - wszystkie te zjawiska trafiają na jedną, wirtualną mapę miasta. To nie tylko wielowarstwowa eksploracja przestrzeni Warszawy - pozwalająca spojrzeć na nowo nawet na znane miejsca - ale także rama pozwalająca porównać procesy urbanizacyjne w różnych ośrodkach.

Warszawska edycja New Metropolitan Mainstream powstała przy okazji tegorocznej konferencji sieci INURA w Warszawie, odbywającej się pod hasłem "Footloose Warsaw. Towards a walkable urban theory". Zespół badaczy i badaczek oraz aktywistów i aktywistek miejskich przygotował wirtualną mapę Warszawy jako otwarte kompendium wiedzy o tym mieście. Badania terenowe prowadzone we wszystkich dzielnicach pozwoliły m.in. na inwentaryzację osiedli zamkniętych i przestrzeni, w których nasilają się nierówności. Wyniki własnych badań zostały uzupełnione o dane rozsiane po różnych dokumentach - od ewidencji zreprywatyzowanych kamienic, po obszary narażone na podwyższony hałas od lotniska.

Na spotkaniu przedstawimy mapę - wynik badania, opowiemy o tym jak powstała i podyskutujemy o potencjale wirtualnego mapowania przestrzeni metropolitalnych i procesów metropolizacji.

Nauki społeczne
 • czw., 2018-09-27 17:00
Spotkanie festiwalowe Écorschés: modele anatomiczne ludzi i zwierząt

W czasach nowożytnych pierwszy publiczny pokaz sekcji zwłok człowieka odbył się w Bolonii w roku 1315. Wcześniej w II w. n. e. Galen, rzymski lekarz, prowadził badania anatomiczne na zwierzętach. Od tego czasu niezliczone rzesze anatomów, artystów i lekarzy weterynarii dokonywały sekcji zwłok ludzkich i zwierzęcych. Ich prace zostały uwiecznione na obrazach, rycinach, modelach anatomicznych, figurach woskowych i écorchés. Ten ostatni typ modeli anatomicznych określany w innych językach jako scorticato, Muskelmann polega na przedstawieniu pozbawionego skóry ciała człowieka lub zwierzęcia i utrwaleniu jego muskulatury oraz innych organów wewnętrznych. Jaka jest historia powstania écorchés i jakiego typu przemiany zachodziły w sztuce ich prezentacji? Czy spełniały one jedynie funkcję edukacyjną? Z jakiego rodzaju moralnymi dylematami musieli mierzyć się ich twórcy? Co mówią one o naszym stosunku do ciała i cielesności?

Nauki społeczne
 • czw., 2018-09-27 18:00
Spotkanie festiwalowe Migracje bez granic

Migracje wewnętrzne w Polsce, choć słyszymy o nich znacznie rzadziej, są ważnym rodzajem przemieszczeń ludności, które trwale zmieniają polski krajobraz i społeczeństwo. Jak często i dlaczego przemieszczamy się wewnątrz kraju? Czy chętniej wybieramy Londyn, czy Lądek Zdrój? Czy jesteśmy bardziej mobilni niż reszta świata, czy zdecydowanie mniej?

Nauki społeczne
 • czw., 2018-09-27 18:00
Spotkanie festiwalowe Co warto wiedzieć o komunikacji w mediach społecznościowych?

Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakiego typu komunikacja w mediach społecznościowych jest najskuteczniejsza i jakie cele komunikacji należy wyznaczać.

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 15:00
Spotkanie festiwalowe Zwierzęta domowe w II Rzeczypospolitej

Jak traktowano zwierzęta w dwudziestoleciu międzywojennym? Nie te użytkowe, służące do pracy w polu, psy policyjne, myśliwskie czy zwierzęta hodowlane, ale domowych ulubieńców? Pierwsze pytanie, jakie należy sobie postawić, dotyczy gatunków zwierząt trzymanych przed wojną w domach „dla przyjemności”. Czy traktowano je jako przyjaciół, domowników czy rzeczy? Jakie zajmowały miejsce w domu, jak (i czy) je leczono? Omówiona zostanie także ochrona zwierząt i procesy wytaczane osobom znęcającym się nad zwierzętami, stosunek do bezdomnych zwierząt i powstawanie schronisk.

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 17:30
Spotkanie festiwalowe Co dziś znaczy bycie przywódcą?

Przywódców można znaleźć w każdej sferze życia społecznego – w ekonomii, polityce, kulturze, nauce i technologii. Przywódcy potrafią angażować ludzi w osiąganie ważnych wspólnych celów. W czasach, kiedy zmiany zachodzą coraz szybciej i są coraz bardziej nieprzewidywalne, potrzeba przywództwa jest szczególnie duża. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, na czym polega przywództwo, jakie są jego źródła, jakie muszą być spełnione warunki, by pełnić rolę przywódcy i czy każdy z nas może nim się stać.

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Czy warto przebaczać przestępcom?

W tradycyjnym postępowaniu karnym, to pracownicy wymiaru sprawiedliwości nadają kształt temu, w jaki sposób sprawcy i ofiary przestępstw uczestniczą w procesie rozwiązywania konfliktu. Teoria sprawiedliwości naprawczej proponuje bezpośrednie spotkanie pomiędzy stronami konfliktu. Czy taka praktyka ma szansę powodzenia w wymiarze sprawiedliwości? Czy warto zatem przebaczać przestępcom?

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Migracje jutro, migracje pojutrze

Mamy rok 2000, właśnie zostałaś/zostałeś doradcą premiera Szwecji i masz za zadanie przedstawić prognozę imigracji do tego kraju na najbliższe 10 lat. To niełatwe zadanie, ale pomożemy – opowiemy, co i w jaki sposób wpływa na wielkość strumieni migracyjnych, pokażemy dane i wykresy, przedstawimy wyniki badań. Czy jednak okażesz się lepsza/lepszy od magicznej szklanej kuli?

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Perfekcjonizm - zasób czy przekleństwo? Jak człowiek staje się perfekcjonistą i co z tego wynika?

Wykład będzie poświęcony perfekcjonizmowi, charakterystyce osobowościowej związanej ze stawianiem sobie trudnych do osiągnięcia celów oraz wymaganiem od siebie ich bezbłędnego zrealizowania. Podczas spotkania i dyskusji uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak psychologowie postrzegają tę cechę oraz co wiemy na temat przyczyn jej powstawania. Przedstawione zostaną także wyniki badań prezentujące wpływ perfekcjonizmu na funkcjonowanie nastolatków i młodych dorosłych.

 

dr Konrad Piotrowski - Psycholog rozwoju, zainteresowany przede wszystkim okresem dorastania i wczesnej dorosłości. W swojej pracy naukowej zajmuje się rozwojem tożsamości, czyli procesem poszukiwania odpowiedzi na jedne z najważniejszych pytań jakie w trakcie swojego życia zadaje sobie człowiek: Kim jestem? Kim chcę być? Aktualnie zgłębia również tematykę perfekcjonizmu, w tym to, jak perfekcjonizm wpływa na sposób poszukiwania własnej tożsamości

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Projektowanie interakcji ucieleśnionej

Moc obliczeniowa ucieleśniona w przedmiotach codziennego użytku, w przestrzeni prywatnej i publicznej. Jakie możliwości daje nowy rodzaj materiału jakim jest połączenie techniki cyfrowej z fizyczną materią. Inteligentne przedmioty, obiekty reagujące na ruch, światło, dźwięk, dotyk, ciepło, poruszające się, unikające lub podążające, porozumiewające się z nami i środowiskiem. Prowokują do określonych działań, modyfikują nasze zachowanie, naturalne w użyciu, harmonijnie wkomponowane w środowisko i dostosowane do naszych potrzeb. Czy to świat bliższy niż może się dziś wydawać? Wiesław Bartkowski opowie o poznawczej roli naszej cielesności i wadze kontekstu społecznego. Pokaże, jakie ma to znaczenie dla projektowania interakcji.

 

mgr Wiesław Bartkowski - Projektant interakcji i badacz systemów złożonych. Specjalizuje się w prowadzeniu badań i realizacji projektów na pograniczu informatyki, nauk społecznych i designu. Symuluje komputerowo i analizuje systemy techno-społeczne. Naukowo zajmuje się complex systems. Realizował badania m.in. w programie „Future and emerging technologies”. Stworzył narzędzia wykorzystywane w ONZ i West Point. Jest twórcą pionierskich na polskim rynku edukacyjnym programów kształcenia łączących informatykę z naukami humanistycznymi i twórczym wykorzystaniem technologii. Jego wizualizacje naukowe i instalacje interaktywne prezentowane były m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej, Galerii BOZAR, Zachęcie i Teatrze Nowym.

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Protokół dyplomatyczny - zmurszały przeżytek czy ważny instrument w dyplomacji i biznesie

Jak trzeba się ubrać stosownie do okazji. Czy można przyjść w szortach na garden party ?

Jak trafnie rozsadzić gości, jak  być dobrym gospodarzemv - jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i co trzeba wiedzieć, aby nie popełniać  gaf dyplomatycznych oraz jak z nich zręcznie wybrnąć. Jak podziękować za pośrednictwem  wizytówki za  otrzymany prezent. O wszystkim tym oraz o tysiącu innych bardzo ważnych zasad i reguł dowiecie się w trakcie mojego wykładu.

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Psychologia miłości i bliskich związków

Bliskie związki, a w szczególności związki romantyczne, są jednym z ważniejszych obszarów naszego funkcjonowania społecznego. Jakość relacji partnerskich niejednokrotnie wyznacza nasze priorytety życiowe i w dużym stopniu decyduje o ocenie poziomu całego życia. Dla wielu osób duże znaczenie ma również jakość relacji rodzicielskich. Satysfakcjonujące związki mogą stać się motorem intensywnego rozwoju zarówno osobistego, jak i zawodowego. Natomiast brak porozumienia z partnerem życiowym i/lub dziećmi może przyczynić się do obniżenia jakości życia, włącznie z pogorszeniem zdrowia fizycznego i psychicznego.
Celem warsztatu będzie przedstawienie psychologicznych mechanizmów powstawania, utrzymywania oraz rozpadu bliskich związków. Prowadząca omówi, na czym polega i kiedy kształtuje się styl przywiązania, który w znacznej mierze wyznacza jakość bliskich związków. Każdy uczestnik będzie miał możliwość sprawdzenia swojego własnego stylu przywiązania. Zostaną również poruszone wątki dotyczące dynamiki związków intymnych oraz chemii miłości.

 

dr Małgorzata Godlewska - Psycholog społeczny, wieloletni wykładowca Uniwersytetu SWPS, trener grupowy (Laboratorium Psychoedukacji), ekspert Centrum Prasowego Uniwersytetu SWPS (prasa, radio, telewizja) i coach rozwoju osobistego (Laboratorium Psychoedukacji). Szkoli menedżerów, uczniów i nauczycieli, m.in. jako trenerka w Ośrodka Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych (ORKE/WSiP). 

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Sama kreatywność nie wystarczy!

Podczas warsztatu będziemy wspólnie szukać odpowiedzi na pytania: Dlaczego sama kreatywność nie wystarczy, aby stworzyć innowacyjne rozwiązanie ? Jaką funkcję w rozwijaniu innowacyjności pełni odwaga w podejmowaniu ryzyka oraz umiejętność implementowania innowacyjnych rozwiązań ? Jak wspierać w rozwoju utalentowane osoby, aby ich rzeczywiste talenty rozkwitały i wydawały twórcze owoce ? Czy wśród polskich uczniów i studentów są przyszli Nobliści ?

 

Dr Włodzimierz Świątek - wykładowca i ekspert na kierunku Zarządzanie i Przywództwo, psycholog biznesu, trener, coach i facylitator. Specjalizuje się w zakresie rozwijania kreatywności i innowacyjności jednostki i zespołu. Prowadzi coaching i mentoring dla liderów i zespołów pracujących nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Wspiera jednostki i zespoły w przekraczaniu barier blokujących kreatywność.

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Sekty destrukcyjne, nowe ruchy religijne, współczesna duchowość – pułapki, zagrożenia, manipulacja

Zapoznamy się  ze zjawiskiem sekt destrukcyjnych, nowych ruchów religijnych i innych grup o charakterze parareligijnym, paranaukowym, paramedycznym i parapsychologicznym. Na spotkaniu przekazana będzie wiedza dotycząca powstawania oraz funkcjonowania wyżej wymienionych grup oraz przeprowadzona analiza potrzeb psychologicznych ich członków, zaspokajanych przez udział w wyżej wymienionych grupach. Słuchacze zapoznają się z podstawowymi metodami werbunku i sposobami uzależnienia jednostki od lidera oraz od innych współwyznawców.

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Świat jest mały. Zmiany klimatyczne i interes narodowy w czasach sieci społecznościowych

Jakie znaczenie ma odległość? Zależy od naszych celów. Jeśli chcemy się przemieszczać, znaczenie ma dystans fizyczny oraz środki transportu, którymi się posługujemy. Jeśli chcemy się z kimś skomunikować, znaczenie mają nasze relacje z tą osobą. Podczas wykładu zobaczymy, jak można odpowiadać na trudne pytania dotyczące skomplikowanych zjawisk dzięki wykorzystaniu teorii sieci.

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe YouTube, blogi, reklamy. Oto dlaczego warto tworzyć jakościowe treści

Celem wykładu jest przedstawienie, jak ważne są jakościowe treści dostosowane do grupy docelowej. Dotyczy  to zarówno tekstów, jak i materiałów wideo - mają one większą szansę na dotarcie do danej grupy.

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Żydzi wobec niepodległości II RP

Patriotyzm żydowski w Polsce międzywojennej musiał przejść gruntowną ewolucję. W okresie zaborów Żydzi mogli wybrać kilka możliwych rozwiązań – być lojalni w stosunku do mocarstw zaborczych, mogli stać po stronie Polaków, a nawet razem z nimi walczyć o wolną Polskę albo przynajmniej popierać taką walkę, mogli też pozostać obojętni, jako że niezależnie od rozwoju sytuacji, tak czy inaczej pozostaliby mniejszością narodową w zdominowanym przez inny naród państwie. Ich asymilacja także nie była oczywista – poza zaborem rosyjskim mogła być przyjmowaniem narodowości nie polskiej, ale jednego z narodów państw zaborczych. W momencie odzyskania niepodległości sytuacja diametralnie się zmieniła – Polacy i Żydzi – dwie mniejszości narodowe przestały zajmować równorzędne (i podrzędne) stanowisko w państwie. Żydzi, jako mniejszość, musieli zatem ustosunkować się do nowo powstałego państwa. Zadecydować, czy chcą być tylko jego formalnymi obywatelami, czy też potraktują  je jako ojczyznę, ewentualnie jedną z ojczyzn. Decydując się na to drugie rozwiązanie – a ta decyzja połączyła praktycznie wszystkie ideologie i ugrupowania – musieli nie tylko uzasadnić wobec własnego społeczeństwa ten wybór, ale też w pewnym sensie utożsamić swoje dzieje z dziejami Polaków, zacierając jakiekolwiek ślady, że w czasie rozbiorów nie stali jednoznacznie po stronie odrodzonego państwa polskiego.

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 18:30
Spotkanie festiwalowe Projektowanie interakcji ucieleśnionej

Moc obliczeniowa ucieleśniona w przedmiotach codziennego użytku, w przestrzeni prywatnej i publicznej. Jakie możliwości daje nowy rodzaj materiału jakim jest połączenie techniki cyfrowej z fizyczną materią? Inteligentne przedmioty, obiekty reagujące na ruch, światło, dźwięk, dotyk, ciepło, poruszające się, unikające lub podążające, porozumiewające się z nami i środowiskiem. Prowokują do określonych działań, modyfikują nasze zachowanie, naturalne w użyciu, harmonijnie wkomponowane w środowisko i dostosowane do naszych potrzeb. Czy to świat bliższy niż może się dziś wydawać? Wiesław Bartkowski przedstawi w praktyce, jaki wpływ na projektowanie interakcji człowiek - nowa technologia ma poznawczy aspekt naszej cielesności i jaka jest waga kontekstu społecznego. 

 

mgr Wiesław Bartkowski - Projektant interakcji i badacz systemów złożonych. Specjalizuje się w prowadzeniu badań i realizacji projektów na pograniczu informatyki, nauk społecznych i designu. Symuluje komputerowo i analizuje systemy techno-społeczne. Naukowo zajmuje się complex systems. Realizował badania m.in. w programie „Future and emerging technologies”. Stworzył narzędzia wykorzystywane w ONZ i West Point. Jest twórcą pionierskich na polskim rynku edukacyjnym programów kształcenia łączących informatykę z naukami humanistycznymi i twórczym wykorzystaniem technologii. Jego wizualizacje naukowe i instalacje interaktywne prezentowane były m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej, Galerii BOZAR, Zachęcie i Teatrze Nowym.

Nauki społeczne
 • pt., 2018-09-28 19:30
Spotkanie festiwalowe Różne wartości, inne interesy… Rzecz o pięciu źródłach konfliktów

Konflikty to nieodłączna część naszej rzeczywistości. Mimo że spotykamy się z nimi na co dzień – w domu, w szkole, w pracy – nierzadko mamy trudności z tym, jak się z nimi uporać. Często wynika to z tego, że nie rozumiemy, co stanowiło iskrę zapalną i co sprawia, że pomimo naszych starań, mających na celu zażegnanie problemu, ten nierzadko zdaje się pogłębiać. Celem wykładu jest zatem omówienie pięciu podstawowych źródeł konfliktu oraz przyjrzenie się cechom charakterystycznym różnego typu sporów. Opierając się na modelu koła konfliktu, przyjrzymy się temu, czym charakteryzują się spory wynikające z różnic w wartościach, jakie są cechy konfliktów dotyczących danych oraz czym są spory związane z różnymi pozycjami. Ponadto poruszymy temat konfliktów struktury oraz interesów. Poszukamy również wspólnie sposobów na to, jak uporać się z każdym z typów konfliktu, odwołując się do konkretnych, sprawdzonych technik oraz korzystając z przykładów z życia codziennego. Chociaż spotkanie ma charakter wykładu, jego celem jest pobudzenie dyskusji. Będzie to zatem połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Czy dorastanie to czas kryzysu? O tym, jak poszukujemy odpowiedzi na pytanie "Kim jestem?"

Wykład i dyskusja poświęcone będą najważniejszemu zadaniu, jakie staje przed człowiekiem w okresie dorastania - zbudowaniu podstaw własnej tożsamości, tego, kim się jest i kim chce się być. Radzenie sobie przez młodzież z tym zadaniem jest źródłem wielu napięć między nimi a ich rodzicami i stało się podstawą postrzegania okresu dorastania jako czasu kryzysu, buntu, sprzeciwu. Wykład będzie poświęcony przedstawieniu psychologicznych podstaw zmian zachowani, jakie obserwujemy u nastolatków oraz ukazaniu ich rozwojowej funkcji. Pooglądamy także fragmenty bajek, które pozwolą uczestnikom lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia.

 

dr Konrad Piotrowski - Psycholog rozwoju, zainteresowany przede wszystkim okresem dorastania i wczesnej dorosłości. W swojej pracy naukowej zajmuje się rozwojem tożsamości, czyli procesem poszukiwania odpowiedzi na jedne z najważniejszych pytań, jakie w trakcie swojego życia zadaje sobie człowiek: Kim jestem? Kim chcę być? Aktualnie zgłębia również tematykę perfekcjonizmu, w tym to, jak perfekcjonizm wpływa na sposób poszukiwania własnej tożsamości.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-29 11:00
Spotkanie festiwalowe Czy warto zaprzyjaźnić się z czasem, czyli co warto wiedzieć o czasie psychologicznym?

Celem spotkania jest zapoznanie uczestników z podstawową wiedzą na temat czasu psychologicznego. Czym są i jak na nasze funkcjonowanie wpływają orientacje temporalne i kompetencje temporalne? Czy można zarządzać czasem?

 

Dr Joanna Sweklej jest wieloletnim wykładowcą psychologii społecznej na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS. Jest Autorką licznych wystąpień konferencyjnych oraz publikacji dotyczących poznawczych i afektywnych mechanizmów poznania społecznego. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół postaw, intuicji oraz świadomych i nieświadomych procesów w dokonywaniu wyborów oraz poznania społecznego i kształtowania relacji społecznych.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-29 11:00
Spotkanie festiwalowe Migracje międzynarodowe – fakty i mity

Opowiemy Wam i wyjaśnimy, jakie problemy wiążą się z pomiarem migracji ludzi, zaprezentujemy podstawowe statystyki migracyjne i opowiemy, jak poprawnie je interpretować. Podczas wykładu poprosimy uczestników o zainstalowanie aplikacji Kahoot, która służy do przeprowadzania quizów podczas wydarzeń publicznych i na żywo sprawdzimy, na ile jesteśmy w stanie odróżnić migracyjne fakty od mitów.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-29 11:00
Spotkanie festiwalowe Patrząc oczami innych – przyjmowanie perspektywy i jej społeczne następstwa

Przedmiotem prezentacji będzie jedynie ludzkie zjawisko - zdolność przyjmowania perspektywy innych, wczuwania się i rozumienia ich stanów, przewidywania sytuacji. Ukażemy złożoność i wielowymiarowość tej wyjątkowej kompetencji, która przejawia się w takich zjawiskach jak: empatia afektywna i poznawcza, inteligencja emocjonalna, prospołeczność, wrażliwość interpersonalna, ale także w bardziej poznawczych kompetencjach takich jak decentracja czy teoria umysłu. Co się zmienia kiedy odkrywamy, że kolega mieszkający w sąsiednim bloku widzi to samo podwórko inaczej? Od momentu opanowania zdolności do decentracji nasz świat już nigdy nie będzie taki sam. Możemy ją wykorzystywać zarówno w dobrej sprawie pomnażania społecznego dobrostanu, jak i wątpliwej - manipulacji innymi ( czasem każdy miałby ochotę być demonicznym Jago powodującym zachowaniami innych). Dlaczego ludzie różnią się łatwością „wchodzenia w buty innych”, co odpowiada za rozwój tej kompetencji? A także jakie konsekwencje wynikają z jej deficytów. Skoncentrujemy się na możliwościach, jakie przyjmowanie perspektywy stwarza w społecznym funkcjonowaniu i interpersonalnych relacjach. Każdy chciałby czasami wiedzeć, co myśli i czuje partner, jaki prezent  sprawiłby największą przyjemność, jak się zachować aby nie urazić, czy dobrze zinterpretowałam jego wyraz twarzy, jak najlepiej komuś pomóc? Pokażemy, wynikające z naszych badań, praktyczne benefity przyjmowania perspektywy:  ułatwianie rozwiazywania konfliktów, usprawnienie procesu edukacji, ograniczenie agresji (także cyberprzemocy), sprzyjanie adekwatnemu spostrzeganiu świata, ograniczanie stereotypów, nasilanie prospołeczności, a przede wszystkim zwiększanie naszej autonomii i podmiotowości.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-29 11:00
Spotkanie festiwalowe Społeczność turecka w Polsce – jak integrują się imigranci?

W polskich badaniach akademickich zagadnienie migracji z Turcji pojawia się rzadko. Tymczasem społeczność turecka w RP jest coraz liczniejsza: przyjeżdżają zarówno imigranci zarobkowi, jak i studenci. Polska stała się dla nich atrakcyjnym krajem zwłaszcza po akcesji do Unii Europejskiej w 2004 roku. Zgodnie z danymi Urzędu ds. Cudzoziemców ze stycznia 2018 r., w różnego rodzaju karty pobytu w Polsce miało 3887 imigrantów tureckich. Do tego należy doliczyć osoby, które przyjęły polskie obywatelstwo. W krajach Zachodniej Europy społeczność turecka jest jeszcze większa: Turcy są najliczniejszą lub jedną z najliczniejszych grup imigrantów z państw trzecich w Niemczech oraz Austrii, Holandii, Belgii, Francji. Jak integrują się imigranci z Turcji? Czym różni się społeczność turecka w Polsce od podobnych społeczności w krajach Europy Zachodniej?

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-29 11:00
Spotkanie festiwalowe Wyobraźnia socjologiczna – jak myśleć inaczej?

Podczas zajęć uczestnicy i uczestniczki poznają podstawowe pojęcia świata społecznego, takie jak: rola społeczna, norma społeczna, gender, naród. Następnie wspólnie spojrzymy na sytuacje z życia codziennego z perspektywy socjologicznej. Zastanowimy się, co daje nam takie spojrzenie i dlaczego warto na co dzień używać wyobraźni socjologicznej.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-29 11:00
Spotkanie festiwalowe Wędrująca Afryka

Kontynent afrykański jest miejscem masowych przemieszczeń ludności, z których część stanowią te powodowane zmianami i ograniczeniami ze strony środowiska przyrodniczego. Na ile wynikają one ze zmian klimatu? Jaki wpływ mają na życie ludzi i w jakim stopniu determinują ich wybory dotyczące miejsca zamieszkania? Czy można żyć w ciągłym ruchu i co takie życie ułatwia, a co uniemożliwia?

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-29 12:00
Spotkanie festiwalowe Nieznane oblicze traumy: fenomen potraumatycznego wzrostu

Zdecydowana większość badań w psychologii wskazuje na fakt, że doświadczenie traumy prowadzi przede wszystkim do negatywnych zmian w funkcjonowaniu psychicznym człowieka, prowadząc do wykształcenia się wielu zaburzeń psychicznych, z których najczęstszym jest zaburzenie po stresie traumatycznym (ang. posttraumatic stress disorder, PTSD). Negatywne następstwa zdarzeń traumatycznych są nie tylko intuicyjnie zrozumiałe, ale też niezwykle dobrze udokumentowane w literaturze. Tymczasem stosunkowo niedawno zwrócono uwagę na istnienie paradoksalnych, pozytywnych skutków zdarzeń traumatycznych, czego wyrazem jest fenomen potraumatycznego wzrostu (ang. posttraumatic growth). Podczas wykładu słuchacze będą mieli okazję dowiedzieć się, od czego zależy, że jedne osoby po doświadczeniu traumy załamują się psychicznie, podczas gdy inni ludzie po takich przeżyciach doznają również pozytywnych zmian w swoim życiu. Innymi słowy, celem wykładu jest prezentacja wielowymiarowych aspektów traumy psychicznej, dyskutowanych również pod kątem niektórych zjawisk społeczno-kulturowych, które w istotnym stopniu wpłynęły na to, jak rozumie się i postrzega problematykę doświadczenia traumy przez człowieka.

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-29 12:30
Spotkanie festiwalowe Job crafting - jak zwiększyć swoje szczęście, nie zmieniając pracy

Job crating to coraz popularniejsze na zachodzie, a w także w Polsce, określenie opisujące działania, które prowadzą m.in. do samodzielnego zwiększania poczucia szczęścia w pracy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak samodzielnie craftować swoją pracę i sprawiać, że będzie ona dla Ciebie źródłem większego sensu, zapraszamy na warsztat. Podczas zajęć będziesz pracować z własnymi talentami, wartościami, dowiesz się, jak planować swoją pracę, aby odpowiadała Twoim predyspozycjom. Warsztat kierowany jest do osób pracujących.
UWAGA! Będziemy pracować intensywnie. :-)
 

Trenerka biznesu, nauczycielka akademicka. Autorka książek i publikacji naukowych z obszaru rozwoju managerskiego i pozytywnej psychologii pracy.
Opracowuje programy szkoleniowe i aplikacje internetowe zwiększające poczucie szczęścia u osób dorosłych. Współpracuje z Uniwersytetem SWPS oraz Polsko – Japońską Akademią Technik Komputerowych. Wraz z zespołem Job Crafting Polska promuje w organizacjach metody budowania zaangażowania i poczucia sensu pracy. Bada, jakie zmiany ludzie wprowadzają w swoim otoczeniu, aby dopasowywać pracę do swoich talentów i wartości oraz co może im w tym przeszkadzać.
www.job-crafting.pl
 

Nauki społeczne
 • sob., 2018-09-29 13:00