Katedra Hungarystyki UW

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Bejelentkeztethettelek, czyli jaki jest język węgierski?

Dlaczego język węgierski jest uważany za jeden z dziwniejszych języków europejskich? Zapraszamy na lekcję, podczas której przekonasz się, że inny nie znaczy trudny. 

  • wt., 2018-09-25 11:00
Lekcja festiwalowa Co to jest weksylologia?

Przedmiotem zainteresowania weksylologii są flagi. Nauka ta jest uznawana za dyscyplinę pomocniczą historii, jednak flagi można rozpatrywać także z punktu widzenia geografii czy semiotyki, czyli nauki o znaczeniu. Na wykładzie zostaną przedstawione główne sposoby, w jakie za pośrednictwem flag przekazywana jest informacja dotycząca posługujących się nimi podmiotów, takich jak państwa, regiony, narody, języki itp. Zaprezentowane zostaną wzajemne inspiracje pomiędzy flagami na przykładzie tzw. rodzin flag, np. republikańskich trikolorów, flag z motywem krzyża skandynawskiego, barw pansłowiańskich itd.

  • wt., 2018-09-25 12:00
Lekcja festiwalowa Polak, Węgier - nie zawsze bratanki. Konflikty polsko-węgierskie na przestrzeni dziejów

Pozytywny stereotyp przyjaźni polsko-węgierskiej jest powszechnie znany zarówno wśród Polaków, jak i wśród Węgrów. Nasze kraje łączyło wiele: wspólna granica, wspólni władcy, wzajemne wspieranie się w czasie walk niepodległościowych. Jednak ponadtysiącletnie stosunki polsko-węgierskie obfitowały także w konflikty, mające rozmaity charakter i rozmaite podłoże. Wykład jest poświęcony omówieniu najważniejszych z tych konfliktów. Towarzyszyć mu będzie prezentacja multimedialna. 

  • wt., 2018-09-25 13:30
Lekcja festiwalowa Krótka historia pisma

Co ma wspólnego pismo z malarstwem i księgowością? Czym się różnią piktogramy od ideogramów? Czym tak naprawdę jest alfabet i dlaczego jest uważany za jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości? Poznaj odpowiedzi na te pytania, rozwiązując zagadki językowe.

  • czw., 2018-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Jeśli nie alfabet, to co? Systemy zapisu w Ameryce Północnej i Południowej

Jak zapisywali informacje Majowie i Aztekowie? Co kryje inkaskie kipu? Czy mieszkańcy Ameryki Północnej posługiwali się jedynie alfabetem? Poznaj odpowiedzi na te pytania, rozwiąż zagadki językowe i odczytaj ukryte informacje.

  • czw., 2018-09-27 13:00