Wydział Farmaceutyczny Warszawski Uniwersytet Medyczny

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe O księżnej Jabłonowskiej, która pierwsza w kraju naukę zaszczepić wielkim kosztem przedsięwzięła

Czy wiecie, że to do księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej należały najcenniejsze zbiory przyrodnicze osiemnastowiecznej Europy, że miało to miejsce na Podlasiu. Jako właścicielka samodzielnie zarządzała 11 miastami i 107 wsiami z 24 folwarkami. Księżna wybudowała szpitale, manufaktury, szkołę akuszerek, ufundowała ratusz i kościół.
Z jej polecenia zasadzono 590 gatunków egzotycznych krzewów i drzew z Kocku.

Nauki medyczne
  • śr., 2018-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Opieka farmaceutyczna to gwarancja zwiększająca bezpieczeństwo pacjentów

Opieka farmaceutyczna to nowa usługa, która ma wejść do polskich aptek już w najbliższym czasie. Ma ona umożliwić Aptekarzom pełnienie funkcji doradczej wszystkim chętnym pacjentom (bezpłatnie !) w bezpiecznym stosowaniu leków recepturowych, leków OTC oraz kupowanych w aptece suplementów diety. Należy pamiętać, iż w miarę przyrastania lat większość z nas zaczyna stosować coraz więcej leków. Taka sytuacja budzi zagrożenie dla naszego zdrowia, gdyż im więcej różnych leków musimy stosować, często nieumiejętnie, tym bardziej, wręcz lawinowo, ryzyko działań niepożądanych rośnie. I dlatego Aptekarz ma być tą zaufaną osobą, która doradzi, jak te leki zażywać, z których można, a z których warto zrezygnować. Opieka farmaceutyczna to również możliwość dokonania przeglądów lekowych każdego z nas, szczególnie tych pacjentów, którzy chorują przewlekle. Te usługi to nasze – pacjentów – bezpieczeństwo. Warto dowiedzieć się dlaczego!

Nauki medyczne
  • śr., 2018-09-26 16:00
Spotkanie festiwalowe Lek roślinny w medycynie ludowej i współczesnej oraz perspektywy rozwoju fitoterapii

Lek pochodzenia naturalnego, lek roślinny, a może produkt leczniczy roślinny? Jakie znaczenie miał w przeszłości, ma dzisiaj, a jakie być może będzie miał jutro. Wino i oliwa, do czego stosowane były w dawnej aptece? Czy skład olejku destylowanego i otrzymanego na drodze ekstrakcji się różni? W jakich postaciach preparatów leczniczych znajdziemy obecnie wyciągi z substancji roślinnych. I czy przyszłość mają tylko izolowane z roślin substancje chemiczne.

Nauki medyczne
  • czw., 2018-09-27 15:00
Spotkanie festiwalowe Czy szczepienie ma znaczenie? Fakty i mity narosłe wokół szczepień ochronnych

Internet jest pełny sprzecznych informacji dotyczących szczepień ochronnych, dlatego zbieramy wszystkie fakty: tłumaczymy podstawowe terminy i rozpracowujemy teorie spiskowe. Rozwiewamy wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa szczepionek i zasadności ich stosowania. 

Nauki medyczne
  • czw., 2018-09-27 16:00
Spotkanie festiwalowe Nowoczesna diagnostyka alergii i nietolerancji pokarmowych

Najwięcej zachorowań na alergię obserwuje się w krajach wysoko rozwiniętych, w dużych aglomeracjach miejskich (w Polsce ok. 40% populacji). WHO zaliczyła  choroby alergiczne do grupy chorób cywilizacyjnych. Jaka jest diagnostyka, co i dlaczego uczula i co oznacza nietolerancja pokarmowa.

Nauki medyczne
  • czw., 2018-09-27 17:00