Inżynieria tkankowa - rola inżynierów

Numer: 
200

Inżynieria tkankowa, obecnie gałąź medycyny regeneracyjnej, powstała w wyniku prac lekarza - prof. Josepha Vacanti oraz inżyniera chemika - prof. Roberta Langera. Tak jak rola lekarzy w opracowywaniu technik leczenia i odtwarzania tkanek i organów ludzkich nie budzi żadnych wątpliwości, tak obecność w tym gronie inżynierów, a w szczególności inżynierów chemików wymaga wyjaśnienia.

Na wykładzie wprowadzającym w techniki inżynierii tkankowej przedstawię Państwu podstawowe założenia tej dziedziny. Nie obędzie się bez rysu historycznego, pokazującego początkowe próby regenerowania tkanek już w starożytności i średniowieczu. Jednak największy nacisk położę na rolę inżynierów w opracowaniu najnowszych rozwiązań tej bardzo dynamicznie rozwijającej się dziedziny nauki. Przedstawię zagadnienia, takie jak projektowanie i wytwarzanie rusztowań do hodowli tkanek, konstrukcja bioreaktorów pozwalających w sposób kontrolowany wytwarzać ludzkie tkanki (i nie tylko) oraz krótko opiszę czujniki stosowane w takich zagadnieniach. Wszystkie te tematy będą oparte o definicję inżynierii tkankowej i jej znaczenie w kontekście rozwiązywania obecnych problemów medycznych.

Inżynieria tkankowa ma szansę stać się kolejną dziedziną medycyny, dzięki której powrót do zdrowia będzie szybszy i prostszy. Szczególnie w przypadkach skomplikowanych uszkodzeń ciała, problemów starzejących się organów oraz miejsc po usunięciu nowotworów.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
piątek, 28 Września, 2018 - 15:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Inżynieria tkankowa - gałąź medycyny regeneracyjnej rozwijana nie tylko przez lekarzy, ale też inżynierów. Ich rolę w tym procesie przedstawię na przykładzie rusztowań tkankowych i bioreaktorów.
Wykonawca
mgr inż.
Michał
Wojasiński
Miejsce spotkania: 
Waryńskiego 1
00-645 Warszawa
Wykład odbędzie się w Auli AI gmachu Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Uczestników do auli zaprowadzą strzałki i prowadzący wykład.