wiedza o kulturze

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Legendy miejskie

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak tworzą się legendy miejskie i jak stają się częścią kultury masowej. Poznają najpopularniejsze legendy, które powstały w naszym kraju (np. Czarny Roman, pociąg Piłsudskiego, tajne tunele w Warszawie) i na świecie (np. kangur we fraku, sprawa Dreyfusa, protokoły mędrców Syjonu). 

  • pon., 2019-09-23 10:30
Lekcja festiwalowa Harry Potter - wielki czarodziej

W trakcie zajęć podejmiemy wraz z uczestnikami próbę krytycznej analizy treści cyklu Joanne Rowling o młodym czarodzieju. Wspólnie zastanowimy się kto jest fanem uniwersum, dlaczego wybrali akurat uniwersum potterowskie i kim są fani aktywni, tworzący własne historie stanowiące uzupełnienie - lub alternatywę - dla utworów kanonicznych.

  • pon., 2019-09-23 11:30
Lekcja festiwalowa Przemoc polityczna - czy czeka nas krwawa rewolucja?

W trakcie zajęć podejmiemy wraz z uczestnikami próbę określenia, czym jest przemoc polityczna. W jaki sposób się manifestuje? W jakich typowych, historycznie ukształtowanych i odrębnych formach występuje? Ilu spośród Polaków to pacyfiści – „gołębie”, a ilu to gloryfikatorzy przemocy politycznej – „jastrzębie”? Kim są Polacy potępiający, a kim Polacy aprobujący użycie przemocy politycznej?

  • pon., 2019-09-23 12:30
Lekcja festiwalowa ODWOŁANE_Stanisław Moniuszko w kulturze białoruskiej

Wykład poświęcony jest białoruskim śladom w biografii i twórczości Stanisława Moniuszki. Słynny kompozytor jest ojcem nie tylko polskiej opery narodowej, lecz również białoruskiej, m.in. właśnie dzięki niemu ze sceny dziewiętnastowiecznej po raz pierwszy po zaborach zabrzmiał w operze (dwujęzycznej) język białoruski. Omówione zostaną fakty z biografii Stanisława Moniuszki, które wiążą go z ziemiami białoruskimi, przede wszystkim: fakty z historii rodziny czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego, dzieciństwo przyszłego kompozytora (Ubel pod Mińskiem, gimnazjum w Mińsku), jego nauczyciel – miński pedagog i dyrygent Dominik Stefanowicz, powiązania twórczości Stanisława Moniuszki z folklorem białoruskim. Na koniec zwrócimy się również do upamiętnienia kompozytora na ziemiach Białoruskich – zostaną omówione różne miejsca na Białorusi, związane z nim i uszanowaniem jego pamięci (m.in. odpowiemy na następujące pytania: Jak wygląda teraz Ubiel? Gdzie szukać muzeów S. Moniuszki? Czy znajdziemy teraz budynek gimnazjum mińskiego, do którego uczęszczał? Czy jest na Białorusi pomnik S.Moniuszki?)

Forma wykładu przewiduje różnorodny materiał ilustracyjny (graficzny i muzyczny) w formie prezentacji multimedialnej.

  • pon., 2019-09-23 13:00