Młodzi badacze na start!

W czasie zajęć dzieci w wieku 5-10 lat będą mogły stać się prawdziwymi eksperymentatorami. Najpierw opowiemy, co to są ładunki elektryczne i jakie mają własności. Podczas wykonywania doświadczeń fizycznych uczestnicy własnoręcznie naelektryzują różne przedmioty. Porozmawiamy o wyładowaniach elektrycznych, o tym jak powstaje burza. Każde dziecko będzie mogło dotknąć lampy plazmowej i stworzyć swój własny piorun. Dzieci w kilkuosobowych grupkach zbudują ogniwa z cytryn, jabłek i ziemniaków. Ogniwa posłużą do zasilenia diod.Przy okazji dzieci dowiedzą się, co to jest prąd i jak go uzyskujemy. Następnie budując proste układy elektryczne z bateryjkami sprawdzimy, czy każdy materiał przewodzi prąd. Uczestnicy dowiedzą się, co to jest opór elektryczny i czy każdy układ ma opór, oraz czy zawsze w układach elektrycznych wydziela się ciepło (wspomnimy też o nadprzewodnikach).

Dzieci będą mogły poeksperymentować budując własne układy elektryczne.

Na koniec uczestnicy będą mogli zapoznać się z działaniem „pradziadka” silnika elektrycznego (ramka poruszająca się pod wpływem zmian pola elektrycznego i magnetycznego) i dowiedzą się gdzie takie silniki są wykorzystywane.

Dostępne od:
Dostępne do:
sobota, 19 Wrzesień, 2015 - 10:00
sobota, 19 Wrzesień, 2015 - 11:00
sobota, 19 Wrzesień, 2015 - 12:00
Młodzi badacze pod opieką nieco starszych będą samodzielnie odkrywać prawa fizyki.
Dodatkowe informacje:
Zajęcia prowadzone równolegle w dwóch grupach ok. 20 osobowych tworzonych w kolejności przyjścia.
Organizator:
Instytut Fizyki PAN